Duża liczba nowych odmian truskawek, aby przetrwać mroźną zimę potrzebują dodatkowego zabezpieczenia przed niską temperaturą. Najczęściej do tego celu używa się agrowłókniny w odpowiedniej gramaturze. Asortyment mat, mający na celu zabezpieczenie roślin jagodowych przed niskimi temperaturami jest dosyć szeroki. Na co się zwrócić uwagę dokonując wyboru agrowłókniny do zimowego okrywania plantacji?
Najczęściej stosowane
Jak informuję przedstawiciele kilku firm, zajmujących się sprzedażą agrowłóknin do przykrywania truskawek na zimę najczęściej wybierane przez plantatorów są gramatury: 23 g/m2 i 30 g/m2. Są one oferowane w różnych konfiguracjach. Firma Center Plast posiada w ofercie rolki o długości 100 mb, 200 mb, 250 mb lub 500 mb, a szerokość wynos od 4,25 m do 20,5 m. Przedstawiciele Ceres do zimowego okrywania truskawek rekomendują również agrowłókniny o gramaturze 22 g/m2, które oferują w szerokościach 12,65 m i/lub 12,85 m aż do 16 m. Agrimpex i Geocover oferują agrowłókniny o gramaturze 23 g/m2, a Geocover również grubszy materiał – 30 g/m2.
Wybór agrowłókniny
Większość przedstawicieli firm, z którymi rozmawiałam zgadza się z tym, że w doborze agrowłókniny na zimę liczy się głównie grubość. Im włóknina grubsza, tym dłuższe użytkowanie i lepsza trwałość, ale też wyższa skuteczność w zabezpieczeniu przed mrozem, czy wiatrem. Przy wyborze agrowłóknin warto kierować się również zawartością w niej stabilizatora UV, który wpływa na jej trwałość, minimum przez kilka sezonów, oczywiście jeśli nie zostanie uszkodzona mechanicznie – tłumaczy specjalistka z firmy Center Plast. Center Plast w swoim portfolio oferuje agrowłókninę Lutrasil Pro, której szerokość może wynosić nawet do 28 m, oprócz tego wyróżnia się m.in. wysoką wytrzymałością, dzięki zastosowaniu unikalnego wzmocnionego splotu włókien. Jej zastosowanie pozwala również niwelować wahania wysokich temperatur pomiędzy dniem, a nocą. Natomiast, przedsiębiorstwo Agrimpex rekomenduje sprawdzone agrowłókniny AGRIMPEX jesienno-zimowe zapewniające dobre warunki do przezimowania truskawek. W ocenie specjalistów z tej firmy oprócz zabezpieczenia przed niską temperaturą tego typu osłony zabezpieczają rośliny przed szczególnie groźnymi w okresie zimowym silnymi wiatrami przy braku okrywy śnieżnej. Zastosowanie agrowłóknin chroni również przed utratą wody glebowej, a co za tym idzie pozytywnie wpływa na system korzeniowy. Doba agrowłóknina powinna również zapewnić dobrą wymianę powietrza.
Przykrywanie – czym się kierować
Agrowłókniny na plantacji truskawek należy rozkładać dopiero po nadejściu przymrozków. Podczas rozkładania i mocowania agrowłóknin warto wziąć pod uwagę ukształtowanie terenu. W celu uzyskania większej stabilizacji oraz uniknięcia uszkodzenia materiałów okrywających przez wiatr najlepiej przymocować je ustabilizować np. sznurami, a na brzegach i łączeniach rozłożyć workami z piaskiem. Wystarczą worki których waga wynosi ok. 5 kg. Worki powinny być układane co 1,5-2,0 m. Dobrej jakości agrowłókniny, np. ta oferowana przez Agrimpex ma wzmocnione brzegi po 35 cm z każdej strony, co nadaje jej większą wytrzymałości w miejscach gdzie jest przytwierdzana do ziemi lub obkładana workami. Jak tłumaczy specjalista z firmy Agrimpex: Na każdą agrowłókninę na plantacji warto ułożyć również nieregularnie kilkanaście worków z piaskiem, co zapobiega jej trzepotaniu na wietrze, pozytywnie wpływając na wydłużenie jej trwałości.
Przechowywanie agrowłóknin do okrywania jest równie ważne. Po okresie użytkowania muszą być odpowiednio zwinięte i umieszczone w suchym, ciemnym miejscu, bez dostępu do promieniowania UV.
Choroby i szkodniki
Trzeba sobie zdawać sprawę, że w okresie zimy pod przykryciem agrowłókniny panują niekiedy korzystne warunki do rozwoju niektórych patogenów, chwastów czy nawet szkodników. Dlatego szczególnie w okresach ocieplenia warto kontrolować to, co dzieje się pod matami tak, by na wiosnę nie być zaskoczonym.
Warto wiedzieć
W przypadku niektórych odmian truskawek, rośliny mają tendencję do tworzenia wysoko usytuowanych kwiatostanów. Takie odmiany w szczególności będą narażone na spadki temperatury w okresie zimy. Zatem należy je bezwzględnie zabezpieczać poprzez dodatkowe okrycie agrowłókniną. Czasem niektórzy plantatorzy stosują dwie warstwy takiej okrywy.
Na dużych plantacjach truskawek plantatorzy preferują szersze agrowłókniny, ponieważ podczas ich rozkładania/zwijania są mniejsze nakłady pracy. Pod szerszymi płachtami tworzy się również lepszy mikroklimat. Jeśli są duże wahania temperatur między dniem, a nocą wtedy agrowłóknina spełnia najlepiej swoją funkcję ochrony.
Ile kosztuje okrywanie plantacji truskawek na zimę
Oczywiście okrycie plantacji agrowłóknina wiąże się z niemałymi kosztami. Na chwilę obecną (początek grudnia 2021 r.) za m2 agrowłókniny o gramaturze 23 g/m2 trzeba zapłacić około 0,6-0,65 zł brutto /m2. Grubszy materiał 30 g/m2 to koszt około 0,75-0,8 zł/m2 (brutto). Tak więc przykrycie 1 ha truskawek wiązać się będzie z nakładem od 6500 zł do nawet 8000 zł/ha. Doliczyć należy do tego koszty robocizny i nakładów na okrycie plantacji. Czy jest to dużo, czy mało? Każdy musi zdecydować sam. Biorąc jednak pod uwagę jak nieprzewidywalne są ostatnie zimy i jak duże nakłady są obecnie ponoszone na założenie plantacji, wydaje się, że przykrywanie plantacji truskawek na okres zimy dobrej jakości agrowłókniną to zabieg niezbędny. Jeśli pozwoli ochronić rośliny i zapewnić dobre ich plonowanie, z pewnością inwestycja w okrywanie plantacji na zimę, zwróci się z nawiązką.