Agrotech również dla jagodowych (cz.II)


W pierwszej części relacji przedstawiłem informacje na temat interesujących maszyn zaprezentowanych na targach Agrotech. W tej części przygotowałem kilka informacji na temat nowej na rynku firmy produkującej tunele oraz nawozów rekomendowanych do stosowania w uprawie roślin jagodowych.

Osłony coraz silniejsze

Dla firmy Haygrove Poland kieleckie targi to przede wszystkim promocja produkowanych przez tą firmę nie tylko tuneli foliowych (doskonale znanych producentom roślin jagodowych), ale również przenośnych kurników czy specjalnych konstrukcji na słomę tzw. hale na bale (mogę również pełnić funkcję wiaty).

Po raz pierwszy w kieleckich targach uczestniczyła firma Farmer z Bochni koło Krakowa. W jej ofercie są nie tylko tunele (te coraz większym zainteresowaniem cieszą się m.in. wśród producentów roślin jagodowych oraz firm szkółkarskich). Obecność na targach była dla tego przedsiębiorstwa okazją na zaprezentowanie konstrukcji jakie ma w swojej ofercie również dla producentów rolnych i stanowiące specjalne konstrukcje na słomę czy maszyny.

Boris Karapetyan z firmy Stal Impex

Z ofertą tuneli po raz pierwszy w Kielcach zaprezentowała się firma Krosagro z Krosna. Należy ona do spółki Stal Impex, która jest producentem wysokiej jakości rur i profili stalowych. Stal Impex jest również również producentem wyrobów stalowych, ogrodzeń i bram marki Krosfencing – są to ogrodzenia produkowane w opatentowanej technologii bezspawowej. Nasze tunele sprzedajemy na całym już świecie, gdzie uzyskują bardzo dobre opinie. Z powodzeniem wytrzymują silnie powiewy wiatru do 150 km/godz. Dzięki specjalnym rozwiązaniom konstrukcyjnym dobrze sobie radzą również z dużymi opadami śniegu. Nasze tunele wyróżniają się również wysokiej jakości stalą ocynkowaną ogniową używaną do produkcji oferowanych przez nas konstrukcji. Aktualnie wchodzimy na polski rynek i liczymy, że bardzo szybko będzie można spotkać nasze konstrukcje już w całej Polsce. Naszym klientom oferujemy nie tylko konstrukcje, ale fachowe doradztwo jak produkować w nich owoce czy warzywa – mówił Boris Karapetyan z firmy Stal Implex. Firma ta w ofercie ma zarówno wolno stojące konstrukcje jak również tunele zblokowane.

 

Nowe nawozy i zalecenia

Stoisko firmy Yara Poland

W głównej hali, bezpośrednio przy wejściu, w swoim tradycyjnym można już powiedzieć miejscu znajdowało się stoisko firmy Yara Poland. Wojciech Wojcieszek z tego przedsiębiorstwa, zwracał uwagę m.in. na znany i bardzo często stosowany produkt jakim jest Yara Mila Complex. W wielu gospodarstwach zajmujących się polować uprawą owoców jest to jeden z najważniejszych produktów stosowanych wczesną wiosną, a w uprawach truskawek dodatkowo po zbiorach w celu zbudowania potencjału plonotwórczego na kolejny sezon. Jak informował W. Wojcieszek, produkt ten wchodzi w skład całej serii nawozów Yara Mila, jednak tylko ten jest rekomendowany do stosowania w uprawie roślin jagodowych, które są wrażliwe na chlorki. Produkt ten z spośród innych nawozów z grupy YaraMila wyróżnia: napis COMPLEX pod nazwą YaraMila na worku, zielony znak graficzny w formie odcisku palca, jako jedyny zawiera jednocześnie: bezchlorkowy potas, aktywne polifosforany i mikroelementy i w końcu jako jedyny z grupy ma zielony kolor granul o unikalnym składzie 12-11-18+mikro. W uprawie roślin jagodowych ten produkt poleca się stosować wczesną wiosną po ruszeniu wegetacji w dawce 100–150 kg/ha. Producenci stosujący ten nawóz potwierdzają, że pozwala on nie tylko uzyskać zdecydowanie wyższy plon i lepszą jego jakość, ale również znacząco zwiększa ekonomiczny efekt uprawy.

Agnieszka Bober i Andrzej Miasko prezentują nowe produkty do fertygacji

Nowe produkty rekomendowane do fertygacji w swojej ofercie ma firma Everris. Jak informowała Agnieszka Bober z tego przedsiębiorstwa są to dwa bardzo kwaśne nawozy, które nie tylko dostarczają składniki odżywcze, ale również udrażniają przewody nawadniające. Są to nawozy Selecet PeKacid oraz Select MagPhos. Pierwszy z nich to nawóz o bardzo niskim pH 2,2 i wysokiej bo aż 60% zawartości P2O5 oraz 20% K2O. Z kolei MagPhos to nawóz o składzie 0-55-18 + 7 i pH 5,5. Jak informowała A. Bober produkty należące do serii Select to całkowicie rozpuszczalne w wodzie, pojedyncze lub dwuskładnikowe nawozy do fertygacji. Wszystkie charakteryzują się wyjątkową czystością chemiczną i mechaniczną. Produkty z grupy Select stosowane są w połączeniu z innymi nawozami wieloskładnikowymi, bądź jako nawozy pojedyncze.

Małgorzata Krawczyk z firmy Arysta LifeScience

Małgorzata Krawczyk z firmy Arysta LifeScience rekomendowała serię aktywatorów polecanych m.in. w uprawie roślin jagodowych. Producentów np. borówki amerykańskiej powinien zainteresować Goteo, który jest aktywatorem silnie stymulującym rozwój systemu korzeniowego i przyspieszającym regenerację roślin po ich posadzeniu (a więc jest bardzo ważnym produktem do zastosowania wczesną wiosną). Z kolei tam, gdzie istotna jest jakość owoców warto w późniejszym czasie sięgnąć po taki produkt jak Calibra, który stymuluje intensywne podziały komórkowe i wzrost młodych zawiązków. Zapewnia to uzyskanie większych owoców i poprawia odżywienie młodych, intensywnie rosnących zawiązków owoców.

Produkty z oferty firmy Vitera Polska

Firma Vitera Polska zaprezentowała na targach nowe na polskim rynku wysoko skoncentrowane nawozy dolistne, koncentraty aminokwasowe, różnego rodzaju biostymulatory, a także produkty zawierające kwasy humusowe, z hiszpańskiej firmy Atlantica Agricola. Marta Guszczyńska z firmy Vitera Polska, rekomendowała m.in. grupę produktów polecanych do stosowania przez fertygację, które zaliczane są do grupy kondycjonerów gleby i podłoży oraz preparaty stymulujące wzrost korzeni np. Razormin, przez fertygację można również podawać takie produkty jak Kelik K czy nawozy z serii Microcat. Większość jednak produktów z oferty tego przedsiębiorstwa rekomendowana jest do stosowania dolistnego. W celu aktywacji wzrostu i dobrego odżywienia roślin poleca się stosowanie takich produktów jak np. Aminocat 30 (koncentra aminokwasowy, zabieg tym produktem należy wykonywać po stresach np. uszkodzenia mrozowe, gradobicia, nieodpowiednie temperatury, susza); Fitomare (rekomendowany jest we wczesnych fazach wzrostu wegetatywnego dla wzmocnienia aparatu asymilacyjnego), Razormin (stymuluje wzrost i aktywuje strefę korzeniową). Interesującymi produktami są także Kelik K-Si (poleca się go w czasie wzrostu wegetacyjnego w celu wzmocnienia naturalnej odporności roślin oraz po zakończeniu kwitnienia i w okresie formowania owoców), z kolei nawóz dolistny Kelik K poleca się stosować po zakończeniu kwitnienia lub w okresie formowania się owoców.
ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here