Na większości polowych plantacji truskawek dojrzewają już truskawki. W trakcie zbiorów konieczne mogą być zabiegi ochrony, pozwalajcie utrzymać rośliny i plantacje w dobrej kondycji i zdrowotności aż do końca zbiorów. Na co warto w tym okresie zwrócić uwagę? Jakie środki użyć i kiedy wykonywać zabiegi? To bardzo ważne kwestie w trakcie owocowania truskawek.
Ochrona przed chorobami
Konieczne staje się uważna obserwacja roślin i ocena zagrożenia ze strony chorób. Po ostatnich opadach deszczu (często gwałtownych buzach), presja ze strony szarej pleśni i antraknozy może być wysoka. Warto zatem sięgnąć po produkty takie jak Pyrus, do zwalczania szarej pleśni. Z kolei aplikacja preparatów stymulujących odporność roślin, np. Vaxiplant, zwiększy ich tolerancję na patogeny.
Ochrona przed szkodnikami
By ochrona była skuteczna konieczne jest monitorowanie i wczesne wykrywanie szkodników. Szczególnie dotyczy to wciornastków i przędziorków, które w warunkach wysokich temperatur rozwijają się bardzo szybko. Odnośnie zwalczania wciornastków zabiegi trzeba wykonać wcześnie rano, tuż po zejściu rosy, gdy szkodniki są najmniej ruchliwe. Stosowanie produktów mechanicznych, np. z olejkiem pomarańczowym, które są skuteczne w walce z wciornastkiem.
Na młodych świeżo sadzonych plantacjach konieczne może być zwalczanie roztocza truskawkowca. Użycie systemicznych produktów działających na roztocza, pozwoli ograniczyć ich populację.
Nowe plantacje truskawek
W projekcie Truskawkowe Inspiracje właśnie założona została nowa plantacja. Użyto do tego celu sadzonek frigo oraz doniczkowanych. W początkowym okresie istotne jest szybkie rozbudowanie systemu korzeniowego. Michał Malicki z firmy UPL poleca do tego celu produkt Goteo. Można go podać poprzez fertygację. Z kolei na plantacjach gdzie wykonywana była fumigacja, warto wprowadzić pożyteczne mikroorganizmy, np. te z rodzaju Trichoderma.