W Hornigach uformowane zostały zagony pod truskawki przy użyciu specjalistycznej maszyny z firmy Agrimpex. W tym roku powstanie nowe blisko 1 ha kwatera gdzie posadzonych będzie 30 odmian truskawek. Rośliny posadzimy na pojedynczych zagonach. Do ściółkowania użyto zarówno agrowłókniny jak też czarnej folii.

Wykorzystujemy agrowłókninę Pegas Agro o gramaturze 50 g/m² i szerokości 1 m do formowania zagonów. Zakładamy je w tym roku w systemie jednorzędowym – informuje Tomasz Poliszak z firmy Agrimpex. Mateusz, który wcześniej próbował systemu dwurzędowego, stwierdza, że system jednorzędowy ułatwia ochronę roślin dzięki lepszemu przewiewowi i dostępowi środków ochrony roślin. To być może pozwoli przedłużyć okres zbiorów do trzech lat.

Formowanie zagonów pojedynczych maszyną firmy Agrimpex

W systemie jednorzędowym uzyskujemy podobną obsadę jak w dwurzędowym dzięki zmniejszeniu odległości między zagonami. Po uformowaniu zagonu wymiary na górze wynoszą 40 cm, a u podstawy 60 cm. Gotowe nacięcia na rośliny w agrowłókninie mają  format X o wymiarach 12×12 cm. To zapewni wystarczająco miejsca dla sadzonek – wyjaśnia ekspert z firmy Agrimpex. Stosujemy dwie linie kroplujące, co pozwala na równomierne nawadnianie i nawożenie.

Wybór między folią a włókniną zależy od typu gleby. Na cięższych ziemiach lepiej sprawdza się włóknina, która pozwala glebie oddychać. Natomiast na piaszczystych terenach folia polietylenowa jest korzystniejsza, ponieważ ogranicza odparowanie wody. Każdy plantator powinien dostosować materiał do swoich warunków uprawy – podpowiada Mateusz Włodarczyk z gospodarstwa Hornigi.

Zapraszamy do śledzenia naszych relacji w Jagodniku oraz do uczestnictwa w spotkaniach projektu „Truskawkowe Inspiracje”. Szczegóły już niebawem!







Poprzedni artykułSytuacja na rynku truskawek 20 maja. Ceny, podaż i rokowania
Następny artykułOpakowania dla borówek – plastikowe czy papierowe?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj