Macfrut 2023, którego tegoroczna jubileuszowa czterdziesta edycja odbyła się w dniach 3-5 maja, cieszył się dużym zainteresowaniem odwiedzających. Pomimo tego, że targi odbywały się na dwóch halach Fiera di Rimini więcej niż w poprzednim roku, osób zwiedzających stoiska wszędzie wizualnie było dużo. Być może za sukcesem targów stoi ich coraz szerszy profil? Już w ubiegłych latach wydarzenie ogrodnicze uzupełnione zostało wątkami drobiarskimi, a obecnie część przestrzeni wystawowej zagospodarowały podmioty zajmujące się produkcją i obrotem grzybów oraz firmy i gospodarstwa zielarskie. Możliwe także, że wysoka frekwencja spowodowana była solidnie skomponowanym terminarzem konferencji o zróżnicowanej tematyce. Poniżej kilka wybranych z nich.
Nowe konferencje
Głównym wyzwaniem stojącym obecnie przed branżą jest możliwość zaspokojenia stale rosnącego zapotrzebowania rynku poprzez zrównoważoną produkcję i łańcuchy dostaw, które mogą zapewnić konsumentom powtarzalną jakość przy jednoczesnej ochronie ekosystemu. Temu zagadnieniu poświęcona była konferencja „The Sustainability of Medicinal Plant Production”, która odbyła się w ramach Spices & Herbs Global Expo, pierwszej w Europie wystawie poświęconej łańcuchowi dostaw przypraw i roślin aromatycznych, która zgromadziła branżowych ekspertów. Na początku konferencji moderator Demetrio Benelli, dyrektor czasopisma „Erboristeria Domani”, stwierdził, że rynek ziół leczniczych zawsze był rynkiem globalnym: na przestrzeni dziejów rośliny podróżowały po świecie, ale środowiska produkcyjne różnią się znacznie z uwagi na swą lokalizację. Ann Armbrecht, dyrektor programu Sustainable Herbs Program, która przedstawiła zestaw narzędzi dotyczących najlepszych praktyk w zakresie zrównoważonego rozwoju dla przemysłu zielarskiego, wyjaśniła różnice, jeśli chodzi o gleby i poziom mechanizacji zbioru i przechowywania oraz wpływ tych czynników na branżę.
W tym roku podjęto także zagadnienie piractwa odmianowego w sadownictwie. Uczestnicy poświęconego temu tematowi spotkania zgodzili się, że wszystkie segmenty przemysłu muszą ze sobą współpracować na poziomie krajowym, począwszy od producentów, przez jednostki certyfikujące, hodowców odmian, aż po przedstawicieli ostatniego etapu łańcucha dostaw, najbliższego konsumentom, czyli handlu detalicznego, aby dalej skutecznie zwalczać piractwo odmianowe. Dyskusja przy okrągłym stole odbywała się w ramach Wystawy Szkółek Roślin i Innowacji Odmianowych. Oświadczenie w tej kwestii zostało złożone przez kilka podmiotów z branży rolno-spożywczej i certyfikacji, które podczas dyskusji podkreślały znaczenie obrony praw do rozmnażania i ochrony prawnej praw własności intelektualnej odnoszących się do materiału genetycznego w celu ulepszania odmian.
W ramach Salonu Szkółkarskiego odbyła się także dyskusja, której tematem były nowe technologie dla innowacji genetycznych i dla przemysłu szkółkarskiego. Jak ujawniono przy tej okazji, wniosek Komisji Europejskiej dotyczący regulacji AET (technik wspomaganej ewolucji) ma wkrótce trafić do Rady Europejskiej i Parlamentu. Po zakończeniu procesu legislacyjnego Europa położy podwaliny pod genetyczne udoskonalenie roślin za pomocą biotechnologii niezawierającej GMO, która jest obecnie podobno niezbędna do walki ze zmianami klimatycznymi i ograniczania stosowania chemikaliów. Występujący na spotkaniu poseł do Parlamentu Europejskiego Paolo De Castro powiedział, że obecnie scenariusz dla GMO jest zatwierdzony przez obowiązujące prawodawstwo europejskie, tj. dyrektywę 2001/18/WE, co umożliwi poprawę jakości i zwiększenie produkcji rolnej, co z kolei poskutkuje wyższymi dochodami uczestników branży, a przede wszystkim pozwala na mniejsze zużycie pestycydów. Polityk wyraził także nadzieję, że proces ten zostanie zakończony dość szybko, aby zapewnić wsparcie producentom i zwiększyć zrównoważony rozwój zgodnie z celami strategii F2F (od pola do stołu).
International Blueberry Days na Macfrut 2023
W ramach Macfrut 2023 odbyły się także dwa dni konferencyjne poświęcone produkcji i handlu borówkami. W organizację tej części wydarzenia zaangażował się m.in. Thomas Drahorad z NCX Drahorad, który był moderatorem drugiego dnia konferencji. Wówczas to mówiono o zagadnieniach produkcyjnych i handlowych. Wygląda na to, że branżę na świecie czeka poważna zmiana w zakresie struktury uprawianych odmian. Owoce muszą cechować się lepszym smakiem, a przede wszystkim powtarzalną i wysoką jakością. Aby spełnić ten warunek konieczne jest wydłużenie trwałości pozbiorczej owoców. To ważne także w kontekście utrudnień logistycznych z jakimi zmaga się rynek. Dla przykładu, jeszcze niedawno większość owoców z RPA m.in. na europejskie rynki eksportowana była drogą lotniczą. Obecnie ok. 80% towaru wysyłane jest statkami, co w sytuacji niedostatecznej infrastruktury portowej jest trudne i generuje niekiedy opóźnienia. Wielu prelegentów podkreślało także znaczenie mechanizacji zbiorów i przygotowania do sprzedaży owoców już po ich dostarczeniu do pakowni. Zmiany tu następować mają bardzo dynamicznie. Robotyzacja w odniesieniu do zbioru borówek wydaje się jednak pieśnią znacznie odleglejszej przyszłości. Pierwszy dzień dotyczył w większej mierze zagadnień związanych z agrotechniką i postępami w zakresie prac naukowych nad uprawą borówek i hodowlą nowych odmian. Relacje z obu konferencji Międzynarodowych Dni Borówkowych znajdą się w czasopiśmie „Jagodnik”, już w najbliższych jego numerach.
Targi
Targi miały szeroki zakres tematyczny. Poza wątkami ogrodniczymi, których w tym roku było w moim subiektywnym odczuciu mniej niż poprzednio, prezentowano także rozwiązania do produkcji jaj, drobiu, grzybów oraz ziół i przypraw. Pojawiły się również wątki dotyczące wyposażenia zaplecza gospodarstw i zakładów produkcyjnych w urządzenia chłodnicze czy generalnie sprzęt poprawiający efektywność prac i procesów. Były także stoiska narodowe, głównie afrykańskich państw, a także stoiska szkółek czy firm z rynku nawozowego, ochroniarskiego oraz przedsiębiorstw produkujących biostymulatory. Te ostatnie skupiły się przy południowym wejściu do kompleksu targowego, gdzie jak w zeszłym roku, odbywał się International Biosolutions Event.