Zauważalny w Polsce jest trend odchodzenia od upraw jagodowych przeznaczonych do zaopatrzenia zakładów przetwórczych i ukierunkowywanie się plantatorów na sprzedaż owoców na świeżym rynku. Ten oferuje bardziej stabilne ceny, większą przewidywalność. Tu jednak bardzo mocno liczy się jakość uzyskiwanego towaru, jego dostosowanie do oczekiwań odbiorców. Tegoroczne targi Fruit Logistica, które tak jak w poprzednich latach odbywały się w Berlinie, były dobrą okazją do rozeznania się w realiach świeżego rynku.
Co o perspektywach świeżorynkowych sądzą eksperci?
W halach Messe Berlin obecni byli przedstawiciele polskich organizacji przedsiębiorczych zaangażowanych w produkcję i handel świeżymi owocami, głownie jagodowymi.
Poprosiłem o opinię Dominikę Kozarzewską, która w trakcie Fruit Logistika reprezentowała Polish Berry Cooperative. Jej zdaniem konieczna jest kontynuacja prac w zakresie zmiany struktury uprawianych w kraju odmian borówki.
Podobnego zdania był Paweł Dąbrowski z Agronom Berries. Jego zdaniem borówki małe i miękkie nie będą towarem pożądanym na rynku w przeciwieństwie do owoców jędrnych i o większych średnicach. Ekspert przewiduje stabilny rozwój sytuacji na rynku truskawek deserowych. Jego zdaniem, produkcja malin, pomimo zagrożeń jakie niosą opady śniegu czy wichury, przeniesiona zostanie w większym jeszcze stopniu niż obecnie pod tunele. Być może tam także produkowane będą owoce premium jeżyn, choć ten kierunek działalności w naszym kraju wciąż jest jeszcze mocno niszowy.
Więcej na filmie
Pełne wypowiedzi obu specjalistów z rynku jagodowego zawiera poniższy film. Został on nagrany na Fruit Logistica 2023.
Dominika Kozarzewska i Paweł Dąbrowski dzielą się swoimi opiniami na temat aktualnej kondycji sektora jak i przewidywaniami dotyczącymi najbliższej przyszłości.