Kwitnienie borówek w całym kraju dobiegło końca. Aktualnie trwa wzrost zawiązków, owoce zwiększają swój rozmiar. Rośliny także tworzą nowe przyrosty. O czym warto pamiętać na tym etapie? Na ten temat Justyna Wasiak z Sumi Agro Poland odbyła rozmowę z dr Pawłem Krawcem, w gospodarstwie gdzie realizowany jest projekt Borówkowe Factory 2022.
Opłaca się inwestować w biostymulację i ochronę
W tej części kwatery borówkowej w gospodarstwie dr Pawła Krawca w Karczmiskach, gdzie założono doświadczenie w którym wykorzystywane są produkty z oferty Sumi Agro Poland, zabiegi m.in. produktem Kinactiv Initial dobiegły końca. Teraz pora na biostymulację aminokwasową. Aplikowany jest preparat Kaishi, który powinien zintensyfikować pobieranie składników odżywczych przez rośliny. Kolejnym celem zastosowania tego preparatu jest pobudzenie rozwoju roślin. Jest to szczególnie ważne z uwagi na poważne uszkodzenia mechaniczne roślin, do których doszło w zeszłym roku w czerwcu w trakcie intensywnego gradobicia. Środek ten wykazuje bardzo dobrą mieszalność z wieloma innymi preparatami, jak np. fungicydy. Jednym z nich jest Botrefin. Do dwuskładnikowy preparat (cyprodynil i fludioksonil),którym można zwalczać szarą pleśń i antraknozę.
Szkodniki atakują plantację
Mospilan 20 SP to preparat od lat obecny na rynku, zwalczający szerokie spektrum szkodników, m.in. pryszczarka borówkowca, który ostatnio dość obficie odławiany jest na plantacjach w różnych częściach kraju. Mospilan 20 SP działa w całej roślinie, także w trudno dostępnych dla cieczy roboczej miejscach. Zabieg wystarczy wykonać na 2 godziny przed deszczem. Po tym czasie ewentualne opady nie stanowią już zagrożenia dla efektywności działania produktu. Przy okazji tego zabiegu ograniczona zostanie także populacja mszyc.
Więcej na filmie
Całą rozmowę, w której poruszane są inne jeszcze wątki związane z produkcją owoców borówek, zobaczyć można poniżej: