Mechaniczny zbiór malin i borówek kombajnem KAREN – to się opłaca.



Obecnie coraz trudniej znaleźć pracowników do zbioru owoców. W tej sytuacji zbiór mechaniczny jest jedyną alternatywą. Może stanowić uzupełnienie zbioru ręcznego lub też całkowicie go zastąpić. Warto zapoznać się z taką możliwością i właściwie zainwestować w sprawdzone rozwiązania do tego celu.

Lekka konstrukcja – wysoka skuteczność

Taką maszyną i to bardzo uniwersalną jest kombajn KAREN. Przeznaczony jest między innymi do zbioru owoców borówki, maliny czy jagody kamczackiej. Od kilku lat maszyny te z powodzeniem pracują na plantacjach w Polsce i za granicą. W tym roku firma WEREMCZUK zorganizowała również kilka pokazów mechanicznego zbioru tym kombajnem. Zainteresowana grupa rolników mogła sama ocenić pracę maszyny, dostosowanie plantacji oraz jakość owoców po zbiorze.

KAREN to kombajn całorzędowy, zaczepiany do ciągnika. Posiada dwa pionowe otrząsacze z głowicami o regulowanej amplitudzie. Lekka konstrukcja i szerokie opony pozwalają na pracę niemal w każdych warunkach. Odpowiednio wyprofilowane łuski dokładnie i szybko uszczelniają przestrzeń wokół pędów, jednocześnie chroniąc je przed uszkodzeniem. Palce otrząsające oraz transportery wykonane są ze specjalnego tworzywa. Zebrane owoce są wysokiej jakości, a kombajn nie wpływa negatywnie na późniejsze owocowanie. Owoce są dobrze oczyszczone z liści i wszelkich zanieczyszczeń.

Kombajn delikatny dla krzewów i owoców


Pionowe otrząsacze i układ palców otrząsających gwarantuje skuteczne otrząsanie owoców już przy delikatnych drganiach otrząsaczy. Kombajn posiada szeroki zakres zmiany parametrów pracy. Pozwala to na zebranie jedynie dojrzałych owoców lub wszystkich – to zależy od przeznaczenia owoców. Otrząśnięte i oczyszczone owoce przechodzą przez transporter selekcyjny, a potem trafiają do pojemników ustawionych na pomoście roboczym. Na tym etapie możliwe jest przebranie owoców. W zależności od fazy zbioru, od ich dojrzałości i odmiany, można uzyskać owoc deserowy. Na pomoście roboczym jest wygodne miejsce dla obsługi transportera selekcyjnego i dla osoby wymieniającej skrzynki. Istnieje możliwość powiększenia platformy roboczej.

Trzy razy EKO


Kombajn KAREN współpracuje z ciągnikami sadowniczymi o mocy min. 68 KM. Wybierając ciągnik, możemy zdecydować o takich parametrach jak np. zużycie paliwa. Ma to znaczenie właśnie teraz, kiedy rosną ceny ropy. Ciągniki nowej generacji to pojazdy ekologiczne, bardziej przyjazne środowisku. Kombajn zaczepiany KAREN to ekonomiczne rozwiązanie dla plantacji malin czy borówek prowadzonych w Polsce. Zwykle są to małe i średnie powierzchnie, gdzie zbiór kombajnowy stanowi uzupełnienie zbioru ręcznego. Ciągnik z klimatyzowaną kabiną poprawi również komfort pracy operatora kombajnu, co jest dodatkowy bonusem.

Optymalne warunki do zbioru malin i borówki


Konstrukcja kombajnu umożliwia efektywną pracę na plantacjach o rozstawie rzędów już od 2,5 m. Uprawa może być prowadzona:
– na płasko,
– na podwyższonych zagonach,
– na słupkach podporowych w kształcie litery T
– bez podpór.

Regulacja wysokości kombajnu na kolumnach kół zapewnia możliwość niskiego prowadzenia kombajnu podczas zbioru. Umożliwia również jego przeprowadzenie na dużych pochyłościach i doskonałe pokonywanie przeszkód terenowych. Kombajn wyposażony w koła skrętne potrzebuje uwroci o szerokości 6 m. Wąskie prowadzenie rzędu od podłoża do wysokości 45 cm maksymalnie podnosi skuteczność działania systemu uszczelniającego. Pozwala to niemal całkowicie wyeliminować straty owoców.


Czy to się opłaca?


W Polsce ¾ produkcji malin kierowane jest do zaopatrzenia potrzeb przemysłu. Przetwórnie zaczynają również interesować się owocami borówki. W tej sytuacji szansą na utrzymanie produkcji dla przetwórstwa jest właśnie zbiór mechaniczny.
W sezonie 2021 kombajnem, który pracował na 36 ha plantacji borówki, zebrano 50 ton owoców. Towar sprzedano na przemysł w cenie 0,8-1,2 euro/kg (3,71 – 5,57 zł/kg według kursu z dn. 20.12.2021 r.). Kombajn obsługiwały 4 osoby. W takiej sytuacji koszt zakupu maszyny ma szansę zwrócić się już w kolejnym sezonie. Zamiast 400 osób na plantacji pracowało 230 osób.
Na kilkuhektarowej plantacji malin o średniej wydajność 8-10 ton z hektara, przy tegorocznych cenach skupu, kombajn zwróciłby się już po pierwszym sezonie.
W kolejnych latach przy niższych stawkach za owoce i braku wystarczającej liczby pracowników sezonowych kombajn będzie jedyną szansą na zebranie owoców i utrzymanie działalności gospodarstwa. Czy to się opłaci? Na to pytanie każdy sam musi sobie odpowiedzieć.


Jeżeli chcesz uzyskać więcej informacji i dowiedzieć się, czy Twoja plantacja jest odpowiednia do zbioru maszynowego, skontaktuj się z doradcą firmy WEREMCZUK FMR. Wybierz odpowiednie rozwiązanie dla siebie.

Materiał promocyjny firmy WEREMCZUK FMR

Zobacz także:

Zbiór kombajnowy borówki – kombajn Karen w akcji







Poprzedni artykułWielkość zbioru owoców jagodowych w 2021
Następny artykułNa Święta życzmy sobie zdrowia i by jagodowe rosły w siłę!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj