Koniec kwitnienia malin to okres, w którym następuje zmiana strategii fertygacji jak również nawożenia dolistnego. W fazie wzrostu owoców należy skoncentrować się na nawożeniu potasem, wapniem, a także azotem. Wymaga to zmiany dotychczasowego planu nawożenia.
Zmiana programu nawożenia
W omawianej fazie rozwojowej maliny stosunek potasu do azotu powinien wynosić 2:1 dlatego w fertygacji maliny w otwartym gruncie zalecane jest przejście z Kristalonu Niebieskiego 19-6-20 na Kristalon Czerwony 12-12-36. Natomiast w uprawie malinach pod osłonami następuje przejście z Kristalonu Super 17-6-25 (Vega) na Kristalon Super 12‑12‑36 (Gena).
Czerwcowy wzrost temperatur niesie również za sobą potrzebę zmiany EC gotowej pożywki, które w upalne dni powinno mieścić się w przedziale 1,5-1,8. Więcej szczegółów na temat fertygacji znajduje się w zaleceniach nawożeniowych opracowanych przez doradców firmy Yara.
Pamiętajmy, że dokładne tygodniowe dawki nawozów podawanych za pomocą fertygacji powinny być ustalone na podstawie wcześniejszych analiz składu chemicznego gleby i wody. W razie pytań i problemów z ich ustaleniem zachęcamy do kontaktu z działem doradców agronomicznym firmy Yara Poland.
Lepsza trwałość pozbiorcza owoców
Polskie maliny coraz częściej są transportowane na duże odległości, co wymaga zwiększonej dbałości o trwałość pozbiorczą owocu. Jednym z głównych czynników wpływających, na jakość pozbioroczą owoców maliny jest wapń.
Pierwiastek ten ma utrudniony transport w roślinach co skutkuje, iż od końca kwitnienia należy go dostarczyć owocom jak i całej roślinie w łatwo dostępnej formie. Taka forma wapnia znajduje się w saletrach wapniowych.
Wieloletnie doświadczenia pokazują, że zabiegi dolistne nawozem YaraTerra Calcinit (rozpuszczalną saletrą wapniową) należy rozpocząć już pod koniec kwitnienia maliny. Wtedy osiąga się najlepsze rezultaty.
Jeśli chcemy, aby wapń był szybko i łatwo dostępny dla rośliny musimy pamiętać, żeby pokryć cieczą roboczą dokładnie całą roślinę i owoc. Dzięki czemu ułatwimy roślinie dostęp do tego pierwiastka – informuje Hubert Tabor z firmy Yara Poland.
W obecnym sezonie przy bardzo szybkim skokowym wzroście roślin należy wykonać, co najmniej dwa zabiegi nawozem YaraTerra Calcinit w dawce 5 kg/ha oraz skrócić odstęp między zabiegami do 5 dni. Zabiegi te spowodują wzmocnienie ścian komórkowych w liściach, łodygach i przede wszystkim owocach, co przełoży się na lepszą zdrowotność roślin i trwałość owoców.
Na ostatni zabieg dolistny wapniem na około 7-10 dni przed zbiorem proponowany jest nawozem YaraVita STOPIT. Jest to płynny formułowany nawóz wapniowy, który nie pobudza rośliny do wzrostu, a wypełnia ściany komórkowe owoców i całej rośliny wapniem, co jeszcze mocniej wpływa na poprawę jakości pozbioroczej owoców.
Dla najbardziej wymagających klientów, którzy eksportują maliny poza granice kraju zalecamy dodatkowo zabiegi nawozem ACITSIL. Jest to preparat zawierający kwas ortokrzemowy, który stabilizowany jest choliną. Z naszych badań wynika, że rośliny odpowiednio odżywione wapniem, z wysyconą ścianą komórkową krzemem są zdrowsze, a ich owoce dłużej zachowują swoją jędrność pozbiorczą – informował H. Tabor. Pierwsza aplikacja nawozu ACTISIL powinna nastąpić na początku kwitnienia. Kolejne aplikacje wykonuje się co 5 dni. Łącznie w sezonie daje to od 2 do 4 oprysków tym nawozem. Każdorazowo w dawce 1 l/ha
Zabiegi dolistne:
- YaraTerra CALCINIT 5 kg/ha – 2 zabiegi à pierwszy zabieg wykonujemy pod koniec kwitnienia
- YaraVita STOPIT 5 l/ha – 1 zabieg à zabieg wykonujemy 7-10 dni przed zbiorem
- YaraVita ACTISIL 1 l/ha – 2-4 zabiegów à pierwszy zabieg wykonujemy na początku kwitnienia