Projekt Malinowe Factory będzie kontynuowany w sezonie 2021 w gospodarstwie dr Pawła Krawca z firmy Horti Team. Kontynuowane będą ubiegłoroczne doświadczenia, ale też przewidziane są nowe inicjatywy, związane chociażby z programami pozwalającymi zapewnić najlepszą jakość i trwałość malin deserowych.
Maliny w podłożach
Trwa kontynuacja rozpoczętego w ubiegłym roku doświadczenia związanego z uprawą malin w różnych typach podłoży. W tym celu maliny posadzono w podłożu kokosowym Botanicoir dostarczonym przez Agronom Plants, oraz substracie z węgla brunatnego Carbomat z firmy Carbohort. Pędy odmian owocujących na pędach tegorocznych, które wyrosły w ubiegłym roku pozostawiono na zbiór letni w tym roku. Jak się okazuje nie wszystkie odmiany w dobrym stopniu przetrwały zimę. Rośliny pozostały w zamkniętym tunelu przez okres zimy, bez żadnych dodatkowych zabezpieczeń. Chcieliśmy w ten sposób ocenić jak rośliny radzą w warunkach typowej zimy. Ponieważ miniona zima była dość mroźna – okazał się to być ciekawy test dla wielu odmian – podkreśla dr Paweł Krawiec, koordynator projektu Malinowe Factory. Dobrze przetrwały zimę takie odmiany jak ‘Enrosadira’, ‘Poranek’ i ‘Rosalita’ najmocniej została uszkodzona 'Prima Alba’ (całkowicie przemarznięte pędy i system korzeniowy).
Kolekcja odmian jeżyny
Podobnie w przypadku jeżyn nie wszystkie zgromadzone w kolekcji odmiany dobrze przetrwały zimę. W większości rośliny pozostawione w zamkniętym tunelu dobrze przetrwały zimę, choć nie wszystkie. Wśród odmian, u których pędy całkowicie zmarzły są ‘Orkan’, ‘Columbia Star’ i ‘Relevance’.
Maliny na odkażanych stanowiskach
Kontynuowane są doświadczenia związane z odkażaniem gleby. Jest to już 3 roku naszych doświadczeń związanych z odkażaniem gleby. Mamy tu porównane nie tylko różne sposoby odkażania gleby, ale też odmiany jak 'Enrosadira’, 'Kwanza’ i 'Rosalita’ – przypomina dr Paweł Krawiec. W tym doświadczeniu praktycznie wszystkie odmiany dobrze przetrwały zimę, zatem można będzie obejrzeć je zarówno podczas zbioru letniego z ubiegłorocznych pędów, jak również wyprowadzone zostaną pędy na zbiór jesienny (owocowanie na pędach tegorocznych).
Tunel produkcyjny – maliny w glebie
Ciekawa sytuacja panuje w tunelu zblokowanym gdzie maliny rosną już 4 rok w gruncie tunelu z firmy Haygrove. Są tu odmiany ‘Polonez’, ‘Poemat’, ‘Mapema’, ‘Enrosadira’. Okazało się, że pędy odmiany 'Polonez’ mocno przemarzły i zostały wycięte. Ta część plantacji będzie zatem poprowadzona jedynie na zbiór jesienny z tegorocznych pędów. W przypadku pozostałych odmian pozostawiono pędy ubiegłoroczne (na zbiór letni), a równocześnie wyprowadzane będą pędy tegoroczne (na zbiór jesienny). W tunelu zblokowanym w porównaniu do tunelu pojedynczego, panują wiosną niższe temperatury a w związku z tym stopień zaawansowania wegetacji roślin jest wyraźnie mniejszy – podkreśla Paweł Krawiec. Na ta chwilę wykonano już na plantacji zabieg akarycydem (duża była ilość samic zimujących przędziorka) – zwalczanie preparatem Siltac 0,2%. Wykonano też już pierwszy zabieg fungicydowy (Kaptan + siarka). Zrealizowano w tunelu nawożenie posypowe przy użyciu Yara MilaComplex w dawce 250 kg/ha. Dalsza część nawożenie będzie prowadzona przy wykorzystaniu fertygacji. O tym już niebawem …