Malinowe Factory 2020 – potężna porcja wiedzy i innowacji

malina


Za nami kolejna edycja projektu Malinowe Factory. Choć w bieżącym roku liczba uczestników finałowego spotkania ze względu na przepisy prawne musiała ulec ograniczeniu, to w odniesieniu do merytorycznej zawartości sytuacja przedstawiała się wręcz odwrotnie – uprawa w różnych podłożach i w gruncie po odkażeniu, w pojemnikach, wnioski z produkcji tunelowej, różne strategie nawożenia i fertygacji, nowe odmiany malin i na dodatek 14 kreacji… jeżyn. Program finałowego spotkania był wyładowany ciekawymi i użytecznymi informacjami.

Zwiedzanie od pierwszej chwili

Tegoroczny finał Malinowego Factory wyglądał nico inaczej niż w minionych sezonach. W poprzednich latach pierwszym etapem była konferencja na której prezentowano wyniki badań i obserwacji dotyczących produkcji malin. Uczestnicy wydarzenia od razu ruszyli do zwiedzania kwater malinowych, gdzie testowano różne rozwiązania. Przewodnikami grup byli przedstawiciele organizatorów wydarzenia: dr Paweł Krawiec, gospodarz i przedstawiciel firmy HortiTeam oraz Mariusz Podymniak, przedstawiciel firmy Hortus Media, wydawcy m.in. czasopisma Jagodnik. Na poszczególnych przystankach partycypanci wydarzenia mieli okazję spotkać się z reprezentantami firm zaangażowanych w organizację projektu Malinowe Factory 2020.

Nowoczesne technologie, dobre rezultaty

Projekt Malinowe Factory 2020 zrealizowany w gospodarstwie dr Pawła Krawca możliwy był m.in. dzięki zaangażowaniu głównych partnerów. W ich gronie znalazła się firma Haygrove. Jej przedstawiciel, Janusz Góra, mówił o tym jak zmieniały się trendy w budowie nowoczesnych tuneli. Do uprawy malin rekomendował konstrukcje zblokowane, z owalnych rur, okryte termodyfuzyjną folią. W Karczmiskach byli obecni także przedstawiciele firmy Milex. Jeden z nich, Łukasz Głuszcz, opowiedział o zawiłościach związanych z nawadnianiem i fertygacją w gospodarstwach, gdzie kwatery mają zróżnicowany areał a na dodatek uprawia się różne gatunki. Budowa takiej instalacji, choć stanowi wyzwanie, jest możliwa. O ochronę malin zadbała firma Bayer, która w swej ofercie posiada preparaty do fungicydowej ochrony malin (preparaty z serii Luna, Zato 50 WG) czy zwalczania szkodników (Envidor 240 SC, Emulpar 940 EC). Swój program nawożenia malin zademonstrowała jak co roku firma Timac Agro Polska. W jej bogatej ofercie znajdują się produkty odżywiające rośliny ale także wykazujące działanie biostymulujące.

Ważne w uprawie malin

Powyższe zestawienie nie wyczerpuje jednak pełni zaprezentowanych produktów i rozwiązań. Partnerami projektu Malinowe Factory 2020 były także inne firmy nawozowe, jak choćby Azelis, Yara Poland, Szałas Agro czy Agrosimex. W gronie wystawców obecne było również przedsiębiorstwo Compo Expert, Ceres i Trans-Plast. Ważnymi partnerami wydarzenia dostarczającymi produktu do doświadczeń z ochrona były przedsiębiorstwa Syngenta czy ICB Pharma. Podłoża do uprawy malin i donicach dostarczyło przedsiębiorstwo Carbohort i Agronom Plants. Okrywy do ściółkowania zagonów zapewniło przedsiębiorstwo Agrimpex. Zapraszamy do zapoznania się z relacją fotograficzną z tego wydarzenia:







Poprzedni artykułBORÓWKOWE FACTORY – finałowe spotkanie i podsumowanie pierwszego sezonu
Następny artykułDahli – wczesna truskawka o doskonałej jakości owoców

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj