Maliny w pojemnikach z węglem brunatnym CARBOMAT



W projekcie Malinowe Factory nowością w tym roku jest tunelowa uprawa malin w podłożach. Jednym z nich jest węgiel brunatny. Jakie są właściwości tego podłoża i dlaczego warto w nim uprawiać rośliny? Wyjaśnia Dezyderiusz Mietlicki z firmy CARBOHORT.

Część malin i jeżyn jakie są w tym roku testowane w ramach projektu Malinowe Factory, posadzone zostały w doniczkach wypełnianych węglem brunatnym Carbomat, dostarczonym przez firmę Carbohort. Podłoże to wykorzystano również do przygotowania specjalnej mieszanki, według receptury dr Pawła Krawca (szczegóły zdradzimy później). Podłoże na bazie węgla brunatnego zostało specjalnie dostosowane pod uprawę malin. Przed sadzeniem było natomiast moczone w wodzie, tak by nabrać odpowiednich właściwości buforowych. Podłoże na bazie węgla brunatnego jakie produkujemy, zapewnia dla systemu korzeniowego bardzo dobre właściwości powietrzno-wodne. Praktycznie nie da się w tym podłożu zalać korzeni, a dopływ powietrza sprawia, że korzenie są zdrowe i bardzo szybko się rozwijają. Zresztą widać to doskonale także tutaj, gdzie po 2 tygodniach od posadzenia widzimy jak korzenie szybko przerastają bryłę korzeniową – podkreśla Dezyderiusz Mietlicki. Te właściwości sprawiają, że podłoże takie wymaga nieco innego systemu nawadniania, a mianowicie częstego podawania pożywek, ale w mniejszych ilościach.

Węgiel brunatny jest też baza do produkcji innych produktów jakie oferuje Carbohort, a mianowicie próchnicy w płynie czyli CARBOHUMICu. Ten produkt może być stosowany doglebowo poprzez fertygacje, opryskiwanie gleby lub metodą polewową. Firma oferuje w tym zakresie różne formy tego produktu, o różnym stopniu oczyszczenia, a więc dopasowanych do różnych form stosowania.







Poprzedni artykułHodowlane Rendez-Vous w Hortplancie
Następny artykułTruskawki w podłożu kokosowym i ochrona bez chemicznych środków. FILM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj