Osiemnaście ton truskawek tureckich truskawek zatrzymano na Rosyjskiej granicy. Powodem zakazu w wiezienia tych owoców wydanego przez rosyjskie służby fitosanitarne były kontrole owoców na obecność wciornastka zachodniego.
Rzecznik Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego Federacji Rosyjskiej, Alexey Alekseyenko powiedział w komunikacie prasowym, że 18 tonom truskawek zebranych w Turcji nie udało się przejść kontroli i zostało uznane za niezdrowe. „Badania, które miały miejsce w naszych laboratoriach potwierdziły obecność szkodnika o nazwie wciornastek zachodni (Frankliniella occidentalis) na truskawkach.
W donieisnieach o tym zakazie zwraca się także uwagę, że Rosja jest największym importerem świeżych warzyw i owoców z Turcji. Sporadyczne były także przypadki w których odmówiono przyjęcia tych produktów z powodu wciornastka zachodniego. Rosja zwróciła 50 ton importowanych pomidorów do Turcji około roku temu, a także 52 ton winogron w 2010 roku. W 2012 roku, zwrócono także 260 ton mandarynek.
Warto wiedzieć
W Polsce wciornastek zachodni może przeżyć wyłącznie w szklarniach lub ogrzewanych tunelach. Rozwój jednego pokolenia trwa przeciętnie od 1do 2 miesięcy. Wynikiem żerowania wciornastków jest tworzenie się m.in. na powierzchni owocu lekko wklęsłych, srebrzystych plamek, a skórka korkowacieje w miejscu pęknięcia. W zwalczaniu tych szkodników bardzo ważną rolę odgrywa usuwanie resztek pożniwnych i ich niszczenie po zakończeniu ostatniego zbioru. Po sadzeniu rozsady, u wylotu tunelu umieszcza się niebieskie tablice lepowe sygnalizujące nalot szkodników. Obecność 2–4 odłowionych osobników na tablicach w ciągu doby jest sygnałem do rozpoczęcia zabiegu. Nie należy uprawiać cebuli, pora i kapusty w bezpośrednim sąsiedztwie tuneli, ponieważ należą one podstawowych roślin żywicielskich wciornastków i mogą one łatwo przechodzić do wnętrza tuneli. Opanowane rośliny w nieogrzewanych tunelach foliowych należy zwalczać zarejestrowanymi preparatami chemicznymi lub stosować ochronę biologiczną.
WIęcej informacji o tym szkodniku można znaleźć np. w materiale „Trudno zwalczać wciornastki”