Każdy z producentów nawozów dąży do utrzymania swojej pozycji na rynku, tak by nawozy wciąż były na sklepowych półkach, a co ważniejsze były stosowane przez rolników. Idąc za tą potrzebą firma Intermag, która od lat jest liderem wśród polskich producentów nawozów, dysponując szerokim zapleczem badawczym, a także zespołem specjalistów, opracowała innowacyjną linię nawozów Amino Ultra.
Podczas konferencji prasowej, którą Intermag zorganizował 26. września, odbyła się premiera specjalistycznej serii nawozów mikroelementowych do dokarmiania pozakorzeniowego wszystkich roślin rolniczych i ogrodniczych. Jak informował Piotr Lubaszka z firmy Intermag, nowoczesne rolnictwo wymaga stworzenia produktów, które będą skuteczne przy stosowaniu ich w niewielkich dawkach, będą kompatybilne przy mieszaninach zbiornikowych z innymi nawozami i środkami ochrony roślin. Patrząc na zmieniające się podejście do ochrony środowiska konieczne jest również tworzenie takich nawozów, których nośniki będą się szybko rozkładały i nie obciążały środowiska, jak dzieje się to np. przy chelatach EDTA. Są one powszechnie używane do kompleksowania w nawozach mikroelementowych, ale czas ich zalegania w glebie i wodzie jest bardzo długi.
Odpowiedzią na te wyzwania jest nowa paleta nawozów Amino Ultra. Mikroelementy są w nich złączone z transporterem, którym jest najmniejszy aminokwas – glicyna. Taka formulacja decyduje nie tylko o bezpieczeństwie ich stosowania pod kątem szybkiego rozkładu w środowisku naturalnym. Dzięki połączeniu z cząsteczką organiczną pojedyncza molekuła nawozu jest mniejsza niż przy standardowych chelatach. Daje to niemal natychmiastową wchłanialność – podkreślał Radosław Wilk z firmy Intrmag. Dzięki błyskawicznemu tempu działania sprawdzą się one idealnie w warunkach zmieniającego się klimatu. Wzrost temperatury i niestabilna pogoda powoduje, że często rolnicy maja tylko kilka godzin na wykonanie skutecznego zabiegu.
Wojciech Kępka, specjalista ds. badań biologicznych z firmy Intermag, osobiście prowadził wiele badań nad przyswajalnością mikroelementów podawanych w nawozach Amino Ultra. Jak podkreślił, często sam był zdziwiony jak dobrze przyswajalne są składniki zawarte w tych nawozach. Porównując je do chelatów EDTA, w zależności od rodzaju nawozu i badanego gatunku roślin osiągnięto wzrost koncentracji składników odżywczych od 60 aż do ponad 400%. Gdybym sam nie prowadził tych badań też bym pewnie nie uwierzył w uzyskane odczyty, jednak sam aplikowałem nawozy i później analizowałem wyniki – podkreślił Wojciech Kępka
Skuteczność nawozów Amino Ultra potwierdzona jest nie tylko badaniami laboratoryjnymi. Już od kilku lat związki mikroelementów i glicyny sprzedawane są przez Intermag jako dodatki do pasz, a same nawozy Amino Ultra sprzedawane są do krajów Ameryki Południowej. Anna Konieczny z działu handlu zagranicznego Intermag wciąż widzi duży potencjał sprzedaży nawozów na zagranicznych rynkach, szczególnie biorąc pod uwagę ich skuteczność jaką wykazały w warunkach tamtejszego, gorącego klimatu.
Same plusy
Można powiedzieć że nowe nawozy z serii Amino Ultra będą miały same pozytywne walory dla odbiorcy ostatecznego.
- Wysoka koncentracja i dobra przyswajalność pozwala na stosowanie mniejsze dawki nawozów uzyskując pożądany efekt.
- Mniejsza dawka to niższa masa produktu, który trzeba przewieźć i składować, obniża to koszty logistyczne i co za tym idzie koszt samego zabiegu.
- Nawóz ma postać utragranulatu, który doskonale się rozpuszcza i nie pyli podczas tworzenia mieszaniny.
- Nawozy doskonale mieszają się ze środkami ochrony roślin. Przebadano 162 substancje i tylko w dwóch przypadkach stwierdzono pewne utrudnienia w tworzeniu mieszaniny, ale nie obniżyło to skuteczność.
Pełna gama
Amino Ultra to seria czterech nawozów, które już w najbliższych miesiącach pojawią się na polskim rynku:
Amino Ultra Mn-22 (dawka 0,1-0,6 kg/ha);
Amino Ultra Zn-24 (dawka 0,1-0,55 kg/ha);
Amino Ultra Fe-20 (dawka 0,1-0,7 kg/ha);
Amino Ultra Cu-24 (dawka 0,1-0,6 kg/ha)
Rozbieżność w dawkach zależy od uprawy i możliwej do wykonania ilości zabiegów.
Tylko dolistnie
Nawozy te wykazują doskonałą skuteczność przy aplikacji nalistnej. Warto jednak podkreślić że nie należy ich stosować w formie fertygacji. Z racji na obecność cząsteczek organicznych mogą powodować problemy w drożności systemu nawodnieniowego.