Jakość wody użytej do nawadniania ma ogromny wpływ na trwałość i sprawność systemu nawadniającego. Jak długo wytrzyma dana taśma lub linia kroplująca? Odpowiedź jest zależna do wielu czynników. Zobacz jakie parametry decydują o żywotności systemu nawadniającego i jak przedłużyć działanie sprawnej instalacji.
Woda – czy najważniejsza?
Szczególnie narażone na negatywny wpływ zanieczyszczeń są mikronawodnienia: linie, taśmy kroplujące oraz mikrozraszacze. Zraszacze polowe są wyposażone w dysze o dużych przekrojach i nie są mocno podatne na zapychanie. Mimo wszystko duża zawartość osadów czy żelaza negatywnie wpływa na podlewane rośliny, więc także w ich przypadku zalecamy filtrowanie wody.
W celu uniknięcia negatywnego oddziaływania zanieczyszczeń na system nawodnieniowy i jakość podlewania, stosuje się szereg metod pozwalających na zminimalizowanie zawartości w wodzie niepożądanych związków. Wybór najlepszej metody dla danej uprawy i zainstalowanego systemu nawadniania warto dobrze przemyśleć lub skorzystać z porad specjalisty. Często inwestycja w filtr pozwala znacznie obniżyć dalsze koszty eksploatacji systemu.
Filtracja wody
Niezbędnym elementem każdej instalacji nawodnieniowej jest filtr. Zadaniem filtrów mechanicznych jest ochrona całej instalacji oraz urządzeń filtracyjnych przed przedostawaniem się cząstek mechanicznych. Dzięki ich zastosowaniu nie dochodzi do usterek.
Powszechnie stosuje się filtry siatkowe lub dyskowe pozwalające usunąć nierozpuszczalne w wodzie zanieczyszczenia. Niektóre systemy nawadniające wymagają filtrów piaskowych do usuwania z wody bardzo drobnych osadów mineralnych, biologicznych. W przypadku dużej zawartości ciężkich osadów mineralnych, korzystne jest zastosowanie filtrów odśrodkowych – hydrocyklonów.