XIII KONFERENCJA SADOWNICZA W KRAŚNIKU „Jagodowe trendy” rozpocznie się już jutro (19-20 stycznia 2017). Bogaty program konferencyjny, specjalny debaty i najlepsi specjaliści. Malina, porzeczki, dereń jadalny, jagoda kamczacka i jagody Goji – zagadnienia dotyczące tych gatunków będą poruszane w czasie dwudniowej Konferencji Sadowniczej w Kraśniku. Mocno zaakcentowany będzie również zatrudniania pracowników sezonowych, poruszone będą najważniejsze tematy związane z agrotechniką uprawy roślin jagodowych.

Maliny górą

Lubelszczyzna malinami słynie i nic dziwnego, że ten gatunek dominuje w tematach wystąpień podczas kraśnickiej konferencji. Zostaną omówione zagadnienia z zakresu nawadniania (prof. dr hab. Waldemar Treder) i fertygacji (Piotr Szurek, Timac Agro). Nie zabraknie tematów dotyczących integrowanej ochrony malin (dr Mirosław Korzeniowski i Tomasz Gasparski, Bayer), nowych systemów uprawy z wykorzystaniem sadzonek doniczkowanych (mgr Joanna Jagła, dr Paweł Krawiec) oraz nowych patogenów jakie zagrażają tym roślinom (prof. dr hab. Leszek Orlikowski). Przedstawione zostaną zagadnienia związane z hodowlą odmian malin (dr Agnieszka Orzeł) a oceny najnowszych odmian dokona dr Paweł Krawiec, podczas gdy dr Dariusz Paszko podsumuje ekonomiczne aspekty uprawy malin pod osłonami. A jak uprawia się maliny w innych krajach? O tym opowie Mariusz Podymniak z portalu i czasopisma Jagodnik. Warto z tych informacji skorzystać by uprawiać maliny lepiej i opłacalniej.

Perspektywiczne gatunki

Czy wśród alternatywnych gatunków sadowniczych znajdzie się dereń jadalny? Kto wie! Rośnie zainteresowanie owocami tego gatunku jak również przybywa nowych odmian, obficie plonujących i zapewniających atrakcyjne owoce. Dlatego temu gatunkowi w Kraśniku poświęcona będzie specjalna sesja tematyczna pod hasłem Dereń jadalny – przyszły gatunek w uprawach sadowniczych?. Obywać się ona będzie podczas drugiego dnia Konferencji Sadowniczej. Zainteresowanych uprawą jagody kamczackiej zapraszamy zaś na wykład dr Katarzyna Król podczas pierwszego dnia Konferencji. A jaka będzie przyszłość porzeczki czarnej? Jak można poprawić opłacalność jej produkcji – podyskutujemy o tym wspólnie z dr Piotrem Baryłą, który przedstawi perspektywy dla dalszej opłacalnej produkcji czarnych porzeczek.

Pracownicy sezonowi

Mocno zaakcentowany zostanie temat zatrudnienia pracowników w rolnictwie. Jak to robić zgodnie ze zmieniającymi przepisami prawa pracy? Na jakich zasadach zatrudniać obcokrajowców? Kiedy zacznie obowiązywać stawka minimalna i jak się do niej ustosunkować? W gronie ekspertów, przedstawiali grup producentów, organizacji brązowych i Ministerstwa Pracy odbędzie się specjalna debata poświęcona temu zagadnieniu. Chętnych zapraszamy do udziału w niej, po wcześniejszym kontakcie z organizatorem (Marian Smentek, tel 501 328 759).

Do zobaczenia w Kraśniku!

Pełen program – kliknij tutaj.

więcej informacji:www.krasnikjagodowetrendy.pl

 







Poprzedni artykułSadzonki doniczkowane truskawek – technologia produkcji
Następny artykułNaprzeciw wyzwaniom w ochronie roślin

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj