Kontenerowa uprawa borówki wysokiej

borówka wysoka, uprawa kontenerowa, pojemniki do uprawy borówki, Eric Boot, BVB Substrates
Wizyta na plantacji borówki wysokiej uprawianej w kontenerach była jednym z punktów Międzynarodowej Konferencji Owoców Miękkich zorganizowanej w styczniu br. w miejscowości
‘s Hertogenbosch w Holandii (więcej czyt…).

Uprawa borówki wysokiej w kontenerach, mimo znacznych początkowych nakładów, w wielu krajach Zachodniej Europy, cieszy się coraz większą popularnością. Na odwiedzonej plantacji w okolicach ‘s Hertogenbosch w kontenerach rosły dwie odmiany 'Aurora’ i 'Liberty’. Plantacja została założona w 2007 roku, a rośliny rosną w 11 litrowych plastikowych donicach wypełnionych substratem kokosowym. Dodatkowo osłonięto je białą folią. Jak informował Willem van Eldik z firmy doradczej DLV Plant z Holandii, na tej plantacji w latach 2011/12 i 2012/13 odnotowano zimą spadek temperatury do –20oC i mimo tego nie zanotowano uszkodzenia systemu korzeniowego.

Willem van Eldik, DLV Plant, borówka wysoka, uprawa borówki wysokiej
Willem van Eldik (z mikrofonem) z firmy doradczej DLV Plant informuje o tym jak uprawiać borówkę w kontenerach


Tego typu uprawa przez wielu holenderskich doradców uważana jest za bardzo dobre rozwiązanie jeśli chodzi o uprawę borówki na terenach, gdzie przygotowanie stanowiska jest bardzo kosztowne lub czasem teren nie nadaje się do takiego rodzaju uprawy. Uprawa borówki wysokiej w kontenerach pozwala także przyspieszyć wejście krzewów w pełnię owocowanie o 2–3 lata w porównaniu do plantacji zakładanych w gruncie. Decydując się na tego typu uprawę ważny jest wybór odpowiedniej jakości substratu oraz znajomość zasad fertygacji borówki uprawianej w pojemnikach. W opinii holenderskich doradców możliwość prowadzenia bardzo dokładnej fertygacji pozwala z tego rodzaju upraw uzyskiwać w Holandii również znacznie wyższe plony oraz lepszą jakość owoców względem upraw konwencjonalnych. Dodatkową zaletą tego typu uprawy jest możliwość uprawy w Polsce odmian wrażliwych na mróz, które na okres zimy można zabezpieczyć (więcej na ten temat już wkrótce na portalu jagodnik.pl).

konferencja borówkowaWszystkich zainteresowanych tym modelem uprawy, który w Polsce jest już wdrażany z sukcesami w kilku dużych gospodarstwach borówkowych zapraszamy na Konferencję Borówkową „Perspektywy”, która odbędzie się 21 marca w Starachowicach. Informacje o tym jak uprawiać w ten sposób borówkę wysoką przedstawi w wystąpieniu pt. Trendy w uprawie borówki w Europie zachodniej. Czy jest przyszłość w uprawie borówki w pojemnikach?” Eric Boot z firmy BVB Substrates, Campag GmbH & Co. KG/ Swissgrow AG z Holandii, który od wielu już lat pomaga m.in. w zakładaniu i prowadzeniu intensywnych plantacji borówki wysokiej w Zachodniej Europie.

 

Chcesz jako pierwszy dowiedzieć się o tym jak uprawiać borówkę w kontenerach, już dziś zarejestruje się na www.konferencjaborowkowa.pl (liczba miejsc ograniczona) i spotkaj się z wybitnej klasy doradcami, którzy mogą pomóc Ci przygotować gotowe zalecenia do rozpoczęcia kontenerowej uprawy borówki wysokiej.
Poprzedni artykułDlaczego warto zmienić podejście do nawożenia?
Następny artykułTruskawkowe kreacje z targów Fruit Logistyca

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj