Zabiegi dolistne mające na celu stymulację odbudowy uszkodzeń mrozowych oraz ułatwiające roślinom wyjście z głębokiego stresu oksydacyjnego związanego przemrożeniami należy rozpocząć gdy rośliny w pełni rozpoczną wegetacje i wypuszczą liście w liczbie umożliwiającej efektywne pobranie naniesionej cieczy roboczej (fot. 1).
Drugim ważnym warunkiem decydującym o efektywności zabiegu jest stabilizacja temperatury na poziomie umożliwiającym wchłanianie przez liście naniesionych substancji o działaniu biostymulującym (powyżej 10-12ºC).
Pierwszy zabieg stymulujący uszkodzenia po pełnym ruszeniu wegetacji:
(…)
Przy uszkodzeniu szyjki korzeniowej i wiązek przewodzących wodę i składniki pokarmowe rośliny mają problem z pobieraniem i dystrybucją wapnia, który jest podstawowym składnikiem budulcowym oraz pierwiastkiem niwelującym wewnątrzkomórkowe skutki stresu. Wapń należy zatem dostarczyć dolistnie – zwłaszcza w początkowych okresach wzrostu i rozwoju. Wolne aminokwasy zawarte w preparacie AminoQuelat Ca są substancjami budulcowymi i prekursorami wielu roślinnych substancji aktywnych a zatem ich dostarczenie poprawia funkcjonowanie roślin i ułatwia regenerację uszkodzeń mrozowych. Preparat Asahi SL jest biostymulatorem łagodzącym skutki wewnątrzkomórkowego stresu oraz ułatwiającym regenerację uszkodzeń mrozowych.
Dawkowanie wymienionych preparatów należy dopasować do intensywności uszkodzeń, przy czym nie należy przekraczać ilości rekomendowanych powyżej aby nie doprowadzić do zachwiania równowagi wegetatywno-generatywnej u roślin.
Preparaty stymulujące odbudowę uszkodzeń mrozowych można łączyć z zabiegami ochrony roślin po wcześniejszym sprawdzeniu zgodności z aktualnie wykorzystywanym fungicydem lub insektycydem….
Zabiegi dokorzeniowe
Zabiegi dokorzeniowe stymulujące funkcjonowanie roślin oraz odbudowę uszkodzeń mrozowych należy rozpocząć dopiero gdy temperatura gleby ustabilizuje się na poziomie umożliwiającym funkcjonowanie sytemu korzeniowego (ok. 6-8ºC). Wykonywanie tych zabiegów na glebę zbyt zimną (np. w okresie przymrozków) istotnie pogarsza ich efektywność…
Dr hab. Zbigniew Jarosz, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
—————————————————–
Jest to fragment komunikatu wysłanego do Grupy Truskawkowej, w ramach funkcjonowania systemu doradczego oferowanego przez firmę Osadkowski SA. Komunikaty dotyczące ochrony nawożenia i agrotechniki w uprawie truskawek są wysyłane uczestnikom Grupy Truskawkowej, którzy zgłosili swoje uczestnictwo w systemie doradczym w roku 2016. Z Grupą Truskawkową można się skontaktować pod adresem e-mail: grupatruskawkowa@osadk