32 mln euro dla polskiego rolnictwa w najbliższej siedmiolatce




Parlament Europejski 19 listopada br. w Strasburgu zatwierdził budżet Unii Europejskiej na lata 2014 – 2020. W tym okresie Polska ma otrzymać 115 mld euro. Ponad jedna czwarta tej kwoty ma być przeznaczona na realizację Wspólnej Polityki Rolnej. Większość tych środków rozdzieli ARiMR.

 

W unijnym budżecie zaplanowano, że wydatki Wspólnoty w najbliższych siedmiu latach, w zobowiązaniach wyniosą 960 mld euro, a w rzeczywistych płatnościach ponad 908 mld euro. Polska, w ramach tego budżetu, otrzyma  najwięcej pieniędzy spośród wszystkich państw UE. Licząc w cenach bieżących, będzie to ok. 115 mld euro, a nasza składka wyniesie ok. 30 mld euro.

Na unijną politykę spójności w budżecie Wspólnoty na lata 2014 – 2020 przewidziano w sumie ponad 325,1 mld euro, a nasz kraj otrzyma z tego, licząc w cenach bieżących, ok. 80 mld euro. Z tych pieniędzy finansowane są m.in. inwestycje infrastrukturalne w krajach UE. Głównym celem polityki spójności jest wspomożenie słabiej rozwiniętych państw Wspólnoty w nadrabianiu opóźnień w tym obszarze.

Jak zwykle największą pozycję w budżecie UE stanowią środki na realizację Wspólnej Polityki Rolnej. Wydatki na ten cel w ciągu najbliższych siedmiu lat wyniosą blisko 373,2 mld euro. Polska dostanie z tego w sumie ok. 32 mld euro, licząc w cenach bieżących. Unijne wsparcie przyznane Polsce na realizację Wspólnej Polityki Rolnej w lata 2014 – 2020 będzie zatem wyższe, niż w poprzednim 7 letnim okresie finansowym, o ok. 3,5 mld euro. Za rozdzielenie większości funduszy na rozwój rolnictwa i obszarów wiejskich w latach 2014 – 2020, podobnie jak w poprzednich siedmiu latach, będzie odpowiedzialna Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, największa europejska agencja płatnicza.

Eurodeputowani wprowadzili też zmiany, które pozwolą skuteczniej wykorzystywać środki budżetowe w nowej perspektywie finansowej m.in na WPR. Nowością jest np. to, że w latach 2014 – 2020 będzie można przesuwać z roku na rok niewykorzystane pieniądze, zamiast – tak jak to było dotychczas – zwracać je do budżetów krajów UE. W ramach realizacji budżetu na Wspólną Politykę Rolną istnieje też możliwość przesunięcia środków z II filaru do I czyli zwiększenia płatności bezpośrednich ze środków na rozwój obszarów wiejskich. By jednak w Polsce rozwój tych obszarów nie ucierpiał, przyjęto założenie, że rozwój infrastruktury na nich będzie wspierany z Funduszu Spójności. Wstępne uzgodnienia rządowe przewidują, że z Funduszu Spójności rozwój infrastruktury wiejskiej zostanie wzmocniony kwotą ok. 4,5 mld euro.

źródło: www.arimr.gov.pl







Poprzedni artykułZbiór borówek dobrze zorganizowany
Następny artykułWspólna Polityka Rolna (WPR) zaakceptowana przez Parlament Europejski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj