W dniu 16 lutego w siedzibie firmy ICL Polska w Warszawie odbyło się spotkanie na którym przedstawiciele organizatora zaprezentowali najważniejsze produkty znajdujące się w ofercie sprzedażowej. Omówiono także wpływ jaki ich zastosowanie ma na wybrane uprawy jagodowe.

Najważniejsze produkty

Maciej Mynett, Dyrektor Krajowy ICL Polska otworzył spotkanie
Maciej Mynett, Dyrektor Krajowy ICL Polska otworzył spotkanie

Firma ICL oferuje swym klientom trzy grupy nawozów: dolistne, do fertygacji i o kontrolowanym uwalnianiu składników. Do  pierwszej grupy należą Agroleaf Power i Agroleaf Special Zn i Mn. Produkty z gamy Agroleaf Power występują w 6 odmiennych formulacjach: zrównoważony NPK 20-20-20 i o przewadze poszczególnych pierwiastków, a więc  azotowy, fosforowy, potasowy, magnezowy, wapniowy. Produkty te cechują się także właściwościami biostymulacyjnymi. Agroleaf Special to produkty zawierające czyste, schelatowane mikroelementy. Cynk jest szczególnie ważny w uprawie ziemniaków, zaś mangan odgrywa ważną rolę w uprawie krzewów owocowych.

W grupie nawozów przeznaczonych do fertygacji znajdują się Agrolution, Solinure i Select. Nawozy Agrolution są dostępne w dwóch wariantach – do wody twardej Agrolution pHLow i do wody miękkiej – Agrolution Special. Dostosowanie składów do rodzaju wody podnosi przyswajalność składników w przypadku wody twardej lub umożliwia skuteczne uzupełnienie niedoborów wapnia i magnezu, częstych w wodzie miękkiej (deszczówce). Dodatkową korzyścią płynącą ze stosowania nawozów przeznaczonych do wody twardej, jest ograniczenie odkładania się osadów w systemach nawadniających, dzięki obniżeniu pH roztworu. Obie linie produktów to nawozy wieloskładnikowe, zawierające makro i mikroelementy. Nawozy Solinure zostały opracowane z myślą o uprawach roślin wrażliwych na chlorki pod osłonami i w otwartym gruncie, zaś Solinure FX dedykowany jest uprawom polowym takim jak na przykład kapusta, buraki czy pomidory. Występują one w 14 różnych składach, więc w zależności od potrzeb każdy może wybrać rozwiązanie najbardziej optymalne. Pojedyncze nawozy z grupy Select, całkowicie rozpuszczalne w wodzie, dostarczają wybrany składnik lub mogą być łączone z produktami z serii Agrolution lub Solinure. Dzięki temu można opracowywać zupełnie nowe składy, dostosowane do bieżących potrzeb.  Selekt MPK zawiera 86% czystego fosforu i potasu, zaś Selekt MAP daje doskonałe rezultaty w początkowej fazie uprawy. W grupie Select warto zwrócić uwagę na nawóz PeKacid – fosforowo-potasowy, który dzięki silnym właściwościom zakwaszającym i obniżaniu odczynu roztworu, poprawia dostępność i przyswajalność składników pokarmowych. Dodany do oprysku środkami ochrony roślin podnosi ich skuteczność. Ułatwia utrzymywanie systemów nawadniających w czystości oraz przedłuża ich żywotność Charakteryzuje się bardzo wysoką rozpuszczalnością w wodzie, która w temperaturze 20 stopni Celsjusza wynosi 670g/l. Wyjątkową cechą PeKacid jest możliwość mieszania go w jednym zbiorniku z nawozami wapniowymi i magnezowymi. Działanie czyszczące tego nawozu jest tak intensywne, że skutecznie odblokowuje elektrozawory i pozostałe elementy systemu nawadniającego. 1% roztwór ma pH 2,2, więc wystarcza krótkie płukanie roztworem 0,3-0,5% przez 15 minut, potem 15 minut czystą wodą – zaleca Tomasz Pisulewski, Doradca Techniczny w ICL Polska. Dodaje, że nawóz ten jest doskonałym rozwiązaniem dla plantatorów borówki, którzy korzystają z wody studziennej o wysokim pH, twardej i z wysoką zawartością dwuwęglanów, gdy dalsze stosowanie kwasu azotowego nie jest już możliwe.

Podczas spotkania zademonstrowano natychmiastowe działania PeKacidu obniżające odczyn wody
Podczas spotkania zademonstrowano natychmiastowe działania PeKacidu obniżające odczyn wody
Tomasz Pisulewski omawia produkty ICL
Tomasz Pisulewski omawia produkty ICL

W gronie nawozów o kontrolowanym uwalnianiu składników pokarmowych wymienić trzeba linię Agromaster i Agroblen, działające od 2-3 nawet do 5-6 miesięcy. Pierwsza z nich to 15 produktów o zróżnicowanych składach z których 4 są nawozami chlorkowymi. Mogą one być stosowane posypowo lub rzędowo w odległości 10-15 cm od roślin, które są dokarmiane przez cały deklarowany okres działania nawozu. Agroblen może być stosowany raz w sezonie punktowo lub rzędowo. W początkowym okresie uwalnia mniej składników, a później więcej, co jest dostosowane do potrzeb uprawy.

Wyniki doświadczeń z ostatnich dwóch lat

Andrzej Miąsko, Regionalny Kierownik Sprzedaży ICL Polska, zaprezentował wyniki doświadczeń przeprowadzonych m.in. na plantacji malin dr. Pawła Krawca. Do produkcji zastosowano nawozy posypowe i do fertygacji połączone z nawożeniem dolistnym. Plony odmiany ‘Polka’ wyniosły 10,8 t/ha wobec 8,9 t/ha w kwaterze porównawczej. Koszt nawożenia nawozami ICL był wyższy o ok. 200 zł w porównaniu do nawozów innego producenta. Zysk ze sprzedaży dodatkowych malin z olbrzymią nadwyżką zrekompensował wyższy koszt nawozów ICL.

Andrzej Miąsko zaprezentował wyniki doświadczeń na plantacjach, gdzie stosowano produkty ICL
Andrzej Miąsko zaprezentował wyniki doświadczeń na plantacjach, gdzie stosowano produkty ICL

Inne doświadczenie przeprowadzono na plantacji borówki wysokiej należącej do Karola Patoki. W kwaterze z odmianą ‘Elizabeth’ plon osiągnął pułap 17 t/ha, czyli 4 tony więcej niż w nasadzeniu, gdzie stosowany były standardowy program nawożenia. Koszt zakupu nawozów ICL wyniósł nieco ponad 5,5 tys. zł./ha i był wyższy o ok. 900 zł. Przychód z 1 ha wyniósł jednak 140 760 zł, a więc o ponad 32 tys. zł więcej niż w przypadku kwatery kontrolnej.

Poprzedni artykułCzarna porzeczka przed sezonem – informacje z MRIRW
Następny artykułJAGODOWE TRENDY 2016 TUŻ, TUŻ!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj