Tegoroczny sezon Borówkowego Factory rozpoczynamy od oceny kondycji odmian posadzonych w ramach projektu. Na kwaterze doświadczalnej w Karczmiskach rośnie w sumie 14 odmian borówki. Mimo obaw jakie pojawiały się po mroźnej zimie 2020/21 okazuje się, że rośliny praktycznie wszystkich odmian bardzo dobrze przetrwały zimę (temperatura minimalna wynosiła -22C) o czym świadczyć może ich wygląd.
Projekt Borówkowe Factory zlokalizowany jest w Karczmiskach (woj. lubelskie) i zajmuje około 1 ha. Stanowisko pod plantację, po dwuletniej uprawie przedplonów, przygotowano jesienią 2019 r. oraz wczesną wiosną 2020 r. W tym czasie w wyorane bruzdy wsypano 250 m3 trocin i tyle samo torfu wysokiego, który dostarczyła litewska firma UAB Linkoma, która oferuje podłoża pod marką Peatman. Jest to torf naturalny o frakcji 0-40 mm i pH 3,5-4,5. Przed założeniem plantacji, wiosną 2020 r. wykonano nawożenie stosując Rosafert 5-12-24 (w dawce 150 kg/ha) oraz siarczan amonu (150 kg/ha). Następnie biomasę wymieszano z glebą. W miejscach przyszłych rzędów uformowano zagony wykorzystując maszynę firmy Agrimpex, która zapewniła też dwa typy tkaniny ściółkującej – biało-czarną Dual Agro o luźnym splocie oraz czarną agrotkaninę Agrola – do okrycia zagonów przygotowanych pod uprawę w 35-litrowych doniczkach pochodzących z firmy AGRO CSP. W uprawie doniczkowej użyte zostały 3 typy podłoża, z firm: Legro (kokosowe z dodatkiem perlitu), Ceres (kokosowe) oraz Carbohort (na bazie węgla brunatnego). Po posadzeniu roślin aplikowany był preparat Larvanem (z firmy Koppert) w celu wyeliminowania pędraków.
Projektową kwaterę podzielono na 3 części: uprawę w otwartym gruncie, uprawę pod daszkami oraz uprawę w tunelu (konstrukcje zostaną zainstalowane w 2021 r.). Każdy z tych 3 typów obejmuje uprawę na podniesionych zagonach oraz w doniczkach wypełnionych substratem. W maju 2020 r. w ramach projektu posadzono w rozstawie 3 x 0,9 m (fot. 4) następujące odmiany: ‘Aurora’, ‘Bluecrop’, ‘Blue Ribbon’, ‘Calypso’, ‘Cargo’, ‘Chandler’, ‘Clockwork’, ‘Duke’, ‘Draper’, ‘Last Call’, ‘Liberty’, ‘Megas Blue’, ‘Top Shelf’, ‘Valor’. Korzystano z roślin kilkupędowych pochodzących z czterech szkółek: Fall Creek, Schrijnwerkers Plants, in-vitro Kusibab oraz Szkółka Krzewów Jagodowych Koter.
Ocena przeprowadzona 19 kwietnia, pokazała że praktycznie rośliny wszystkich odmian dobrze przetrwały zimę o czym świadczył prawidłowy początek wegetacji. Na zdjęciach podano w nawiasie dostawcę sadzonek. Na zdjęciach przedstawiono rośliny przed cięciem, które rozpoczęto kilka dni później. Wskazówki o tym jak ciąć takie młode rośliny bobówki przedstawimy w osobnym materiale.