Różne style cięcia borówki i wymiana doświadczeń. 3 dzień Międzynarodowej Konferencji Borówkowej 2020. FILM




Plantacja prowadzona przez Mirosława Garlińskiego oraz Annę Kowalską należy do wyjątkowych. Nasadzenia borówki zajmują tu przeszło 20 ha, ale składa się na to 16 odmian. Dlatego właśnie to gospodarstwo wybraliśmy na miejsce, gdzie odbywać się będzie spotkanie plenerowe w 3. dniu VIII Międzynarodowej Konferencji Borówkowej, czyli 6 marca 2020 roku.

Ponad 20 lat doświadczenia

Początki tej plantacji sięgają 1999 roku, kiedy to Mirosław Garliński zmieniając zupełnie profesję i będąc nowicjuszem w zakresie ogrodnictwa, rozpoczął uprawę borówki. Krok, po korku, hektar za hektarem powstały kolejne plantacje. Nie wszystkie inwestycje kończyły się sukcesem – czasem odmiana okazywała się nietrafiona, innym razem stanowisko jeszcze nieodpowiednie. Mirosław Garliński w wielu kwestiach dotyczących uprawy borówki był samoukiem, ale potrafił też współpracować z ludźmi, łatwo nawiązywał kontakty i wyciągał wnioski z realizowanych działań. To wszystko zaprocentowało. Obecnie jego plantacja ma już ponad 20 ha, w planach są dalsze nasadzenia. Obecne inwestycje skupione są na infrastrukturze związanej z przechowywaniem borówki (w 2019 wybudowany został nowoczesny obiekt przechowalniczy – czytaj JAGODNIK 6/2019), a w tym sezonie planowane jest uruchomienie nowoczesnej linii do sortowania borówek.

Mirosław Garliński na kwaterze z odmianą Nelson, już po cięciu

Technika cięcia dopasowana do odmiany

Wspomniana już różnorodność odmian, sprawia, że cięcie borówkowych krzewów jest tu swego rodzaju sztuką. Każda odmiana wymaga nieco innego podejścia do cięcie, innego stylu prowadzenia tak by uzyskać plon i jakość. Przez lata udało mi się wypracować odpowiednie techniki ciecie i wydaje się, że są najlepsze dla poszczególnych odmian. Podczas cięcia zawsze stawiamy na jakość zbieranych później owoców, nie oszczędzamy pędów, które są już niepotrzebne – lepiej mniej a lepiej – podkreśla plantator z Dolecka. Widać to po krzewach gdzie już wykonane zostało cięcie – pozostały tylko najbardziej wartościowe, głównie młode pędy. Krzewy są solidnie przerzedzone, a wszystkie niepotrzebne pędy zostały usunięte.

Wymiana doświadczeń

Z takiego wieloletniego doświadczenia warto czerpać wiedze. Dlatego już 6 marca w trzecim dniu VIII Międzynarodowej Konferencji Borówkowej to właśnie na plantacji Mirosław Garlińskiego odbędą się pokazy plenerowe. Głównym tematem będzie cięcie krzewów, które zademonstrują trzej eksperci: Paweł Korfanty – szkółkarz i pasjonat borówki, Leon Schrijnwerkers –  szkółkarz i plantator posiadający ogółem ponad 90 ha plantacji oraz Krzysztof Żabówka doradca z firmy DELPHY. Wszystkie te metody cięcia można będzie porównać z techniką realizowaną przez samego gospodarza Mirosława Garlińskiego.

To będzie znakomita okazja do zdobycia praktycznej wiedzy, ale też wymiany doświadczeń między plantatorami. Pokazy plenerowe są integralną częścią VIII Międzynarodowej Konferencji Borówkowej. Rozpocznie się ona już 4 marca w Jachrance (Hotel Warszawianka), szkoleniem na temat zakładania nowych plantacji borówki. 5 marca to główny dzień konferencyjny, przepełniony najnowszą wiedzą o uprawie borówki i wykładami najlepszych ekspertów. Wreszcie dzień trzeci, plenerowy to właśnie spotkanie na plantacji borówki Mirosław Garlińskiego.

Szczegóły, program i Rejestracja uczestników: https://www.konferencjaborowkowa.pl/program









Poprzedni artykułTruskawki w tunelach – kondycja roślin i zalecenia
Następny artykułCzas na polskie superowoce! Jak skorzystać z kampanii w 2020 roku?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj