Konferencja Borówkowa 2018 z bogatą ofertą firm (cz. 1)





Konferencja Borówkowa 2018, która obyła się w dniach 1-2 marca przyciągnęła liczne grono wystawców. Wśród nich były firmy operujące w różnych segmentach sektora borówkowego. Ochrona, nawożenie i biostymulacja, sadzonki, nawodnienie, ochrona przed mrozem, zapylanie, sortowanie i pakowanie, podłoża, zabiegi na plantacjach – tym i innym jeszcze tematom poświęcona była część wystawowa i pokazy polowe.

Materiał nasadzeniowy

Bez dobrej jakości sadzonek uzyskanie zadowalających wyników produkcyjnych nie jest możliwe. Sami szkółkarze podkreślają, że troska o najwyższe standardy materiału nasadzeniowego leży u podstaw sukcesu branży. Można go mierzyć zadowoleniem plantatorów z kwater produktywnych, wydających dobre plony ale i satysfakcją właścicieli gospodarstw szkółkarskich do których powracać będą zadowoleni producenci owoców borówek. Niektóre dobre i sprawdzone gospodarstwa szkółkarskie zdecydowały się na zaprezentowanie swej oferty podczas najważniejszego wydarzenia w branży jakim była Konferencja Borówkowa 2018.

Nawodnienie i fertygacja

Innym niezmiernie istotnym elementem zapewnienia wysokiej produktywności plantacji borówkowej jest stworzenie systemu nawadniania optymalnie dostosowanego do wymogów gatunku i skali produkcji. Zaprojektowanie takiej instalacji nie jest proste. Można popełnić szereg błędów, których skutki będą odczuwalne w kolejnych latach a ich usunięcie kosztowne. Być może lepiej jest skorzystać z pomocy profesjonalnej firmy nawodnieniowej? Nie tylko zaprojektuje ona odpowiedni, sprawny i niezawodny system nawodnieniowy, ale także wykona go u plantatora. Kilka takich firm zawitało do Ożarowa Mazowieckiego w początku marca. Konferencja Borówkowa 2018 stworzyła okazję do spotkań z ich przedstawicielami, do zasięgnięcia informacji i postawienia pierwszego kroku na drodze do dalszej, owocnej współpracy.

Zapylanie plantacji

Także odpowiednie zapylanie plantacji ma wymierny wpływ na jej produktywność. Borówka wysoka jest gatunkiem dobrze reagującym na obecność owadów zapylających. Jej kwiaty są chętnie odwiedzane przez nie, dzięki czemu owoce są większe, cięższe. Ogólny plon handlowy jest zatem bardziej obfity. Zwłaszcza w zapylaniu odmian najwcześniejszych, które zakwitają w pierwszej dekadzie maja, potrzebne są owady oblatujące plantacje w warunkach kapryśnej, wiosennej pogody. Chłody, mżawka, zimny wiatr – wszystko to normalne zjawiska o tej porze roku. Trzmiele ziemne są jednak nieźle przystosowane do odbywania lotów i odwiedzania kwiatów w takich właśnie warunkach. Rodziny trzmiele w bezobsługowych ulach prezentowane były na kilku stoiskach podczas tegorocznej Konferencji.







Poprzedni artykułPineberry – biała truskawka
Następny artykułInnowacyjne i ekonomiczne rozwiązanie do ochrony plantacji

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj