W gospodarstwie Konrada Kozakiewicza k. Płońska realizowana była w minionych dwóch sezonach pokazowa uprawa w solowych tunelach Haygrove różnych odmian truskawek. W tunelu, którym opiekował się firma Yara Poland znalazło się kilka odmian truskawek. Były one uprawiane na podniesionym, ściółkowanym zagonie.
Fertygacja w roli głównej
Ponieważ zagon był okryty materiałem ściółkującym żywienie mogło być realizowane jedynie przez fertygację. Nawożenie podstawowe było wykonane przed uformowaniem zagonów w pierwszym roku uprawy, przed sadzeniem roślin. Fertygacja realizowana była przy użyciu miksera nawozowego firmy Poldrip, co ułatwiało zadawania pożywek.
Pełna kontrola parametrów podawanej pożywki
Producent dokładał starań, aby pH pożywki gotowej do podlewania było nie niższe niż 5,5 oraz nie wyższe niż 6,5 – urządzenie pozwalalo na regulacje tego parametru, ponieważ jest w układzie 3-zbiornikowym z jednym zbiornikiem na kwas.
Starano się także, aby dostosowywać EC podawanej pożywki do:
- Warunków atmosferycznych (temperatura, światlo)
- Kondycji roślin – ich wielkości, powierzchni asymilacyjnej liści, obciążenia owocami i zawiązkami
Drugi warunek w tunelu „yarowskim” był trudny do spełnienia z uwagi na znaczną liczbę odmian i różne ich potrzeby żywieniowe, zwłaszcza, gdy chodzi o azot. Tym samym, ponieważ podawana pożywka była jednakowa dla całego tunelu, można było dostrzec przekarmienie azotem jednych odmian, a względne niedożywienie innych.
Można powiedzieć, że o ile pH pożywki powinno być w zasadzie stałe, to EC – musi się zmieniać w zależności od stadium rozwoju roślin i warunków pogodowych. Warto przypomnieć, że im cieplej, im więcej światła i im intensywniejsze wietrzenie, tym EC podawanej pożywki powinno być niższe. Nie należy jednak popadać w przesadę – EC w dni słoneczne powinno się wahać między 1,2–1,6 mS/cm. Dopuszczalne jest w godz. 11- 14 podlanie roślin czystą wodą. Chodzi o porę dnia, gdy wysoka temperatura, słońce i wiatr powodują znaczne zwiększenie intensywności transpiracji. Od fazy kwitnienia do prawie końca zbioru rośliny musza mieć komfort wodny. W przeciwnym razie przesuszenie, zwłaszcza w godzinach okołopołudniowych, może prowadzić do utrudnień w pobieraniu wapnia i boru oraz nieprawidłowego dojrzewania niewyrośniętych owoców. Zalewać roślin jednak także nie należy, gdyż albo doprowadzimy do zalania i więdnięcia, a potem strat w plonie, albo do przerastania i mięknięcia owoców. Nierównomierne podlewanie (sucho/ mokro) w okresie owocowania powodować może także pękanie owoców. Nie dotyczy to jednak wszystkich odmian.
W dni pochmurne, z powodu mniejszej ilości podawanej pożywki – EC może być wyższe (1,8-2,2 mS/cm), aby dostarczyć z mniejszą ilością pożywki taką samą ilość jonów.
Tygodniowo można wtłoczyć na powierzchnię 1 ha powierzchni ogólnej do 25 kg nawozu, licząc łącznie zbiorniki A+B. W przypadku, gdy nawozy podawane są z jednego zbiornika – ilość tygodniowa zmianie nie ulega, a dla ułatwienia można stosować przemiennie przez jeden tydzień nawozy ze zbiornika A, a kolejny tydzień nawozy ze zbiornika B
Doświadczenie Yara Poland
W tunelu, gdzie uprawę truskawek nadzorowali specjaliści z firmy Yara, żywienie roślin prowadzone było w oparciu o produkty tego właśnie podmiotu. Były to przeznaczone do fertygacji nawozy rozpuszczalne.
W zbiorniku A stosowana była saletra wapniowa Calcinit. Od razu warto nadmienić, że nie istnieją różnice w działaniu formy w płatkach i w granulacie, także w ich rozpuszczalności. Staraliśmy się, aby dawki tygodniowe, uzależnione od wspomnianych warunków pogodowych i wilgotności podłoża oraz stanu rozwoju roślin nie przekraczały wspomnianych 25 kg/ha/tydzień.
W zbiorniku B używane były rozpuszczalne nawozy wieloskładnikowe z serii Kristalon. Standardowo stosuje się kolejno Kristalony: żółty (13-40-13), niebieski (19-6-20), czerwony (12-12-36), pomarańczowy (6-12-36). Można też stosować wariant: żółty (13-40-13), Vega (17-6-25), Super Red (12-12-36). Ostatnie dwie formuły mają w składzie ½ fosforu w formie polifosforanów, co znakomicie wpływa na rozwój systemu korzeniowego, kondycje roślin oraz wielkość i jakość owoców.
We wspomnianym tunelu najwięcej stosowano Kristalonu pomarańczowego, bilansując azot odpowiednim dawkowaniem Calcinitu. Przypomnieć na koniec warto, że nawet w przypadku upraw glebowych warto pożywkę zaplanować opierając się o 2 analizy: nie tylko gleby, ale także, a może przede wszystkim wody. Pozwala to precyzyjnie dopasować żywienie do warunków i osiągnąć sukces w uprawie truskawki pod osłonami.
Yara Poland
Nie ma żadnych dowodów na to że fosfor z polifosforanow cos daje. Poza tym jakie to polifisforany ? Nawet nie piszą i mi to śmierdzi