Na niektórych plantacjach czarnej porzeczki już w połowie maja zwalczano mszyce. Na tych plantacjach, gdzie przeprowadzone lustracje wskazują na obecność tych szkodników konieczne jest wykonanie zabiegu jednym z zarejestrowanych do tego celu aficydem. Kolejnym szkodnikiem, którego presja będzie się teraz nasilać jest przędziorek chmielowiec. Po zawiązaniu owoców rośliny należy chronić także przed antraknozą liści porzeczki.
Przędziorek chmielowiec, to szkodnik, który zbyt późno zwalczany na plantacjach czarnej porzeczki sprawił w ubiegłym roku poważne szkody. Okazuje się jednak że dzięki zastosowaniu nowej strategi zwalczania tego szkodnika – stosowanie w bloku Envidoru oraz preparatu Siltac uzyskuje się bardzo dobre rezultaty. Oczywiście ważne jest opryskiwanie roślin tymi preparatami w odpowiednim dla nich terminie.
Czas po zawiązaniu owoców, a poprzedzający zbiór owoców to również właściwy moment zastosowania fungicydów zwalczających kilka groźnych chorób o czym w ramach działań realizowanych w projekcie Vademecum informowali 20 maja dr Piotr Baryła z UP w Lublinie oraz dr Mirosław Korzeniowski z firmy Bayer.