Latem na plantacjach truskawek można zaobserwować zmieniki. Są to pluskwiaki różnoskrzydłe o wydłużonym ciele, długości około 4-8 mm w zależności od gatunku. Zabarwienie ciała osobników dorosłych jest zmienne od zielonkawożółtego do brązowego. Larwy są zielonkawe, podobne do osobników dorosłych. Najmłodsze stadia larwalne są bezskrzydłe, starsze posiadają zawiązki skrzydeł.
Uprawy sterowane zakłądane z sadzonek frigo i odmiany powtarzające owocowanie są atrakcyjnym pokarmem dla drugiego pokolenia zmieników. Pokolenie to dodatkowo jest liczniejsze od pierwszego i masowo nalatuje na truskawki powodując szkody sięgające niekiedy 70-80% na plantacjach truskawek dojrzewających w drugiej połowie lipca, głównie jednak obserwuje się je w sierpniu i we wrześniu. Pierwsze pokolenie zmieników pojawiające się wiosną nie ma znaczenia gospodarczego, ponieważ nie powoduje dużych szkód.
Szkodliwość
Uszkodzenia powodują osobniki dorosłe i larwy, wysysając pąki kwiatowe, a następnie kwiaty, oraz tworzące się zawiązki. Efektem tego żerowania są obserwowane zniekształcenia owoców. Są one drobne, spłaszczone i mają twardy, zabarwiony na ciemnozielono wierzchołek (nadmiernie zagęszczone zielone orzeszki). Część z nich zasycha i opada. Tak uszkodzone owoce nie nadają się do handlu i konsumpcji…
Monitoring plantacji…
Zwalczanie
Opryskiwać po zauważeniu zmieników na kwiatostanach i młodych zawiązkach owoców Mospilan 20 SP 0,125-0,3 kg/ha + zwilżacz Spur 0,1 l/ha.
————————————-
Jest to fragment komunikatu wysłanego do Grupy Truskawkowej, w ramach funkcjonowania systemu doradczego oferowanego przez firmę Osadkowski SA. Komunikaty dotyczące ochrony nawożenia i agrotechniki w uprawie truskawek są wysyłane uczestnikom Grupy Truskawkowej, którzy zgłosili swoje uczestnictwo w systemie doradczym w roku 2015. Z Grupą Truskawkową można się skontaktować pod adresem e-mail: grupatruskawkowa@osadk