Zmiany w wielkości produkcji i walka o lepsze warunki pracy w sektorze upraw jagodowych



Produkcja owoców jagodowych w Portugalii wyniesie w tym sezonie produkcyjnym prawie 5000 hektarów. Jest to pięciokrotny wzrost tych upraw na przestrzeni ostatnich lat – tak informacja została podana w czasie wideo spotkania hiszpańsko-francusko-włosko-portugalskiej grupy truskawkowej, które odbyło się 9 maja.

Na tym spotkani, Rafael Domínguez, kierownik Stowarzyszenia Producentów i Eksporterów Truskawek z Huelva, Freshuelva, które reprezentuje 95% produkcji tej prowincji, stwierdził, że powierzchnia sadzonych truskawek na zbiory w sezonie 2021/22 wzrosła do 6167 ha z 6105 ha w poprzedniej kampanii. Najczęściej uprawiane były odmiany ‘Fortuna’ i ‘Rociera’. Obserwuje się jednak trend w kierunku większego zróżnicowania odmian, szczególnie tych o wczesnym terminie dojrzewania.

Szacuje się, że w prowincji Huelva powierzchnia upraw truskawek, malin, borówek i jeżyn wynosi 11 740 hektarach, co stanowi wielkość bardzo podobną do 11 630 hektarów z sezonu 2020/21 – wzrost o 0,95%. Trzeba jednak zaznaczyć, że areał uprawy malin w tej wartości spadł o ponad 8%, a jeżyny o 4%. Rosną natomiast nasadzenia borówki i jak wyżej wspomniano truskawek.

Producenci zwracają uwagę na nieproporcjonalny wzrost kosztów produkcji, który nastąpił od poprzedniej kampanii. Szczególnie silnie uwydatnił się po inwazji Rosji na Ukrainę, co pociąga za sobą m.in. znaczny wzrost kosztów energii. Ten nieproporcjonalnie wysoki wzrost kosztów produkcji do cen uzyskiwanych za owoce negatywnie wpływa na kondycję finansową wielu gospodarstw.

Przedstawiciele producentów w Hiszpanii oszacowali, że ceny nawozów wzrosły o 150%, woda o 33%, a opakowania o 46%. Równie niebezpieczne, a jeszcze bardziej spektakularne są wzrosty dotyczące oleju napędowego używanego w ciągnikach (+73%) i energii elektrycznej (+270%).

Nasila się równocześnie konkurencja owoców importowanych na unijny rynek z krajów trzecich.

Przedstawiciele producentów owoców jagodowych z Francji, Włoch, Hiszpanii i Portugalii wskazują również na konieczność uzyskania zezwolenia Komisji Europejskiej na stosowanie odpowiednich produktów fitosanitarnych do zwalczania szkodników uprawach jagodowych.

Grupa kontaktowa reprezentująca producentów truskawek z Francji, Włoch, Hiszpanii i Portugalii składa się z przedstawicieli stowarzyszeń producentów i eksporterów z czterech krajów oraz przedstawicieli odpowiednich organów administracyjnych z tych państw. Jest to jedna z grup kontaktowych utworzonych w ramach Wspólnego Komitetu ds. Owoców i Warzyw, której posiedzenie plenarne odbędzie się 31 maja w Portugalii. Mają być na nim omawiana m.in. trzy powyższe problemy negatywnie wpływające na kondycję branży jagodowej w tych krajach.







Poprzedni artykułSortownice do borówki prześwietlające owoce w podczerwieni na 2022 r.- FILM
Następny artykułRozwiązania do zwalczania chorób i szkodników w uprawie borówki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj