Zawsze w wzwyż (cz. I) – Jagobot do zbioru truskawek

Jagobot - polski prototyp urządzenia do zbioru truskawek

Zawsze w wzwyż to motto firmy Amplus, jednego z największych w Polsce operatorów na rynku warzyw i owoców. W jej siedzibie, w miejscowości Prandocin-Iły koło Słomnik, 20 czerwca odbyła się konferencja regionalna z cyklu Innowacyjna Małopolska. W jej trakcie rozmawiano zmianach zachodzących w sektorze rolnym, ze zwróceniem szczególnej uwagi na owoce jagodowe tym rozwiązań z zakresu sztucznej inteligencji i robotyki.

Małopolska to region, gdzie znajduje się wiele niezwykłych miejsc oraz przedsiębiorstw działających innowacyjnie. Jednym z takich jest bez wątpienia firma Amplus, które cały czas się rozwija, wdrażając na etapie produkcji owoców jak też przygotowania ich do sprzedaży innowacyjne rozwiązania – informował na wstępie tego wydarzenia Andrzej Bańka z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego. Jak wskazywał, dobrym kierunkiem dla rozwoju wielu przedsiębiorstw, pozwalającym sfinansować wiele z niezbędnych do rozwoju innowacyjnych projektów są fundusze unijne. 

Warto wiedzieć, że firma Amplus, działająca na rynku od około 30 lat, w ostatnich kilu latach zaczęła inwestować w produkcję owoców jagodowych (Tunele z automatycznym sterowaniem klimatu – nowe inwestycje w firmie Amplus). W tym celu 2 lata temu rozpoczęto produkcję truskawek na powierzchni 8 ha w najnowocześniejszych na ten czas systemach tunelowych dedykowanej tej uprawie zakupionych w firmie Haygrove. Zastosowane tutaj rozwiązania oraz system uprawy pozwala oferować truskawki od czerwca aż do późnej jesieni. W produkcji pomagają nowoczesne rozwiązania do monitoringu warunków uprawy. Powszechnie stosowana tutaj ochrona biologiczna pozwala oferować truskawki bez pozostałości pestycydów, a więc tego, czego oczekują konsumenci. Dzięki takim owocom i produktom, polska osiąga sukcesy na rynkach unijnych, podbijając ją bardzo wysokiej jakości produktami.

Wdrażane lub konieczne do wdrożenia w wielu przedsiębiorstwach, rozwiązania z zakresu Rolnictwo 5.0 czy 4.0 potrzebuje współpracy z ośrodkami naukowymi, dlatego tak ważna jest współpraca z ośrodkami naukowymi w tym m.in. z Uniwersytetem Rolniczym w Krakowie. O tym, co realizowane jest w tym ośrodku m.in. dla sektora jagodowego można było się przekonać w trakcie prezentacji Jagobota – autonomicznego robota przeznaczonego do zbioru truskawek. 

Jak informował dr inż. Macin Tomasik w UR w Krakowie, zastosowanie agrobotów rolnictwie pozwala monitorować uprawę, identyfikować środowisko pracy czy opracować modele wzrost. Praca takich urządzeń jest powtarzalna, a zastosowanie ich w produkcji będzie powodować, że ta będzie stawała się coraz lepiej zarządzana. Takie maszyny mogą pracować 24 godziny na dobę. Okazuje się, że wiele z takich agrobotów, jak np. prezentowany na konferencji Jagobot do zbioru truskawek najlepiej pracuje w nocy. Prezentowana maszyna porusza się na specjalnie zbudowanej platformie, która jeździ po wyznaczonych w międzyrzędziach liniach (nie wymaga szyn do poruszania się w tunelach). Na jednym ładowaniu może pracować do 8 godzin. Urządzenie jest bezpieczne dla otoczenia i doskonale radzić sobie z omijaniem przeszkód. Urządzenie udało się tak dopracować, aby w ciągu jednego ruchu robota wyznaczyć informacje do zbioru dla nawet 100 truskawek. Skuteczność tego urządzenia wyznaczono sobie na poziomie 80%. Specjalnie skonstruowany chwytak odcina truskawkę z szypułką i odkłada do pojemnika. Szybkość zbioru truskawek przy dobrym plonowaniu wynosi około 4 sekundy dla jednej truskawki. 

Jagobota testowano w zbiorze truskawek uprawianych na rynnach na plantacjach firmy Amplus. Testy pokazało jednak, że maszyna cały czas jeszcze przegrywa w tempie oraz kontroli jakości zbieranych owoców z człowiekiem. Można jednak sądzić, że wraz z rozwojem nowoczesnych systemów detekcji oraz sztucznej inteligencji, tego typu urządzenia będą coraz lepiej sprawdzały się w zbiorze truskawek. No może nie zastąpią do końca człowieka, ale mogą stać się cennym uzupełnieniem, pracując np. w godzinach nocnych.





Poprzedni artykułNawożenie borówek – ostatnie akcenty
Następny artykułCeny malin i truskawek w drugiej połowie czerwca (Notowania z dn. 24.06 2024)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj