XVIII Dzień Otwartych Drzwi Instytutu Ogrodnictwa, cz. II


Podczas spotkania w Dąbrowicach, które odbywało się w ramach XVIII Dnia Otwartych Drzwi Instytutu Ogrodnictwa (czytaj również cz. I) swoją ofertę prezentowało ponad 50 firm oferujących maszyny, środki ochrony roślin, nawozy i inne produkty niezbędne w produkcji sadowniczej.

Wśród wystawców nie zabrakło firm maszynowych. Pojawili się przedstawiciele większości czołowych producentów ciągników. Można było zobaczyć produkty marek Kubota, Landini, Solis, McCormick. Niekiedy wraz z ciągnikami demonstrowane były jeszcze inne maszyny, jak opryskiwacze czy pielniki, które z powodzeniem mogą być wykorzystywane na plantacjach roślin jagodowych. Swoje stoiska zorganizowały także rodzime firmy wytwarzające sprzęt dla producentów porzeczek, malin, aronii, agrestu czy jagody kamczackiej. Firma Waremczuk zademonstrowała kombajn do zbioru owoców jagodowych, którym można zbierać również owoce jagody kamczackiej – Joanna-4. Na sporym stoisku nie zabrakło także innych dobrze znanych produktów firmy, jak choćby rozdrabniaczy, czy jeszcze innych maszyny do pielęgnacji upraw. Tuż obok swoją ofertę zaprezentowała skierniewicka firma Jagoda, która przywiozła do Dąbrowic np. pielnik do truskawek, podcinacz do formowania rzędów porzeczek oraz otrząsacz do wiśni. Przedstawiciele firmy chętnie informowali o kombajnach do zbioru owoców jagodowych z krzewów i o możliwych modyfikacjach tych maszyn tak, aby możliwie jak najlepiej mogły spełnić oczekiwania plantatorów poszczególnych gatunków.

alt
Firma Weremczuk przentował m.in. kombajny do zbioru owoców jagodowych

Pośród wystawców bez trudu można było odnaleźć podmioty zaopatrujące plantatorów w nawozy. Swe produkty zaprezentowała firma Intermag. Jej nawozy wapniowe są szczególnie przydatne tam gdzie zależy nam nie tylko na jakości, ale rónież trwałości owoców. W większości są to nawozy przeznaczone do stosowania dolistnego. W ofercie tej firmy znajdują się także produkty do fertygacji jak i do nawożenia posypowego. W ofercie Agrosimexu znajduje się spora gama nawozów wykonanych w tzw. technologii Nano. Na stosiku nie zabrakło także nawozów dolistnych z wysoką zawartością boru, po kóry warto sięgnąć jeszcze teraz gdzie kwitną maliny owocujące na tegorocznych pędach. Prezentowano także całą gamę nawozów fosforynowych, które można stosować łącznie z fungicydami zwiększająć ich skuteczność w zwalczaniu wielu chorób. Na stoisku obecne były nawozy do fertygacji z grupy Rosasol oraz posypowe Rosafert w różnych składach.

o możliwościach wykorzytania nawozów firmy Yara informował jej przedstawiciel – dr Andrzej Grenda

Firma Yara z początkiem 2015 roku wprowadziła nowe, uaktualnione programy nawożenia plantacji jagodowych. W ofercie firmy pojawiło się także kilka nowości. Jedną z nich jest KristaLeaf FOTO zawierający wysoką zawartość azotu, żelaza, magnezu. Nawóz stosuje się aby poprawić proces fotosyntezy, a tym samym produktywność liści. Firma Azelis także zaznaczyła swoją obecność pod Skierniewicami. Przedsiębiorstwo specjalizuje się w dostarczaniu klientom nawozów dolistnych w tym również opartych na fosforynach, które oprócz odżywiania roślin wspomagają ochronę przed niektórymi patogenami.

Zbliżający się okres kwitnienia malin jesiennych sprawił, że ze swą oferta dla plantatorów pojawiła się firma Koppert. Oferuje ona rodziny trzmiele w systemie uli Tripol. Korzystając z tego gatunku zapylaczy pamiętać należy, że owady muszą pojawić się na plantacji przynajmniej na tydzień przed pełnią kwitnienia. Firma oferuje także system biostymulatorów poprawiających wigor roślin i ich odporność. Na imprezie obecny był także właściciel Pasieki Esterka, Janusz Gołębiewski. Podmiot prowadzi wędrowną gospodarkę pasieczną oferując swe usługi także w zakresie zapylania. Można z nich korzystać także na plantacji jagodowych. Pamiętajmy – dobre zapylenie kwiatów jest koniecznym warunkiem uzyskania zadowalających plonów.

alt
Ule Tripol wraz ze stojakami proponowała firma Koppert

Więcej zdjęć w Galerii







Poprzedni artykułApel KSPCP do Pani Premier Ewy Kopacz
Następny artykułCzarna porzeczka czy Czarna rozpacz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj