W znanym nie tylko z sadów jabłoniowych regionie warecko-grójecki, powoli zaczyna się wysyp truskawek z tradycyjnie tu prowadzonych plantacji polowych. Najszybciej dojrzewają truskawki na młodych plantacjach zakładanych w ubiegłym roku i tutaj zbierane są już truskawki, nawet tych późniejszych odmian. Jak zapowiadają się truskawki w sezonie 2021?

Dojrzewają truskawki

Po zimnej i chłodnej wiośnie nadeszło wreszcie ocieplenie co widać po przyśpieszonej wegetacji. Wysokie temperatury sprzyjają zarazem dojrzewaniu truskawek. W gospodarstwie Państwa Włodarczyków, położonym w miejscowości Hornigi koło Warki, zaczęto już na dobre zbiory. Najwcześniej zaczęły dojrzewać odmiany ‘Aprica’ i ‘Allegro’, tuż po nich zaczęto zbierać ‘Sybillę’ a pierwsze owoce pojawią się już na odmianie ‘Grandarosa’. Widać duże różnice w dojrzewaniu między młodymi plantacjami (zakładanymi w sierpniu ub. roku z sadzonek doniczkowanych), a  tymi w 2 roku plonowania. Różnica w terminie dojrzewania owoców wynosi nawet 2 tygodnie.

Mateusz Włodarczyk i Magdalena Cieślak na plantacji truskawek odmiany Aprica

Na zagonach warto uprawiać

W gospodarstwie tym zmieniono w ostatnich latach technologię uprawy turkawek (więcej można przeczytać w Jagodnik 4/2021). Początkowo spróbowaliśmy uprawy na zagonach na niewielkiej powierzchni, w chwili obecnej już wszystkie nasze plantacje zakładane są na zagonach ściółkowanych czarną folią – informuje Mateusz Włodarczyk. W gospodarstwie zainwestowano w maszynę do formowania zagonów, którą świadczone są również usługi dla innych plantatorów. Okazało się, że posadzone na zagonach truskawki bardzo dobrze przetrwały zimę (na zimę były przykryte agrowłókniną). Kondycja i wigor roślin wskazują na to, że zbiory będą bardzo dobre w tym roku.

Zbiory truskawek trwają już na dobre

W takiej uprawie nawożenie prowadzone jest poprze fertygację. W tym roku Pan Mateusz korzysta z nawozów wieloskładnikowych FERTIPLON z grupy Azoty, które – jak podkreśla plantator – mają dobry stosunek jakości do ceny. Dodatkowo rośliny wspierane są przez nawożenie dolistne w oparciu o nawozy z Agrii Polska.

Przemarznięcia plantacji

Nie wszędzie jednak w regionie zapowiadają się tak dobre zbiory truskawek. Są plantacje, które ucierpiały w zimie a skutkiem tego jest słaba kondycja roślin. Choć wykształciły owoce i wydaje się że jest ich bardzo dużo, to widać po kondycji liści że rośliny są osłabione. Gdyby nie regularne nawadnianie plantacji i częste nawożenie dolistne tych roślin by tu już nie było – mówi inny plantator z rejonu Warki. Na dowód wyrywa jedną roślinę, gdzie widać całkowity brak nowych korzeni. Najbardziej ucierpiały rośliny odmiany ‘Marmolada’, gdzie mimo dużego potencjału jeśli chodzi o liczbę owoców, trudno będzie uzyskać ich odpowiednią wielkość i jakość.

Tak wyglądają przemarznięte w zimie truskawki odmiany Marmolada – tu plony nie będą wysokie, choć owoców jest dużo

Choć póki sezon truskawkowy zapowiada  się dość dobrze, to szybko może okazać, że truskawek wcale nie będzie tak dużo. Ceny na rynkach hurtowych są zróżnicowane, gdyż truskawki sprzedawane są w cenach od 4 zł/kg do nawet 8-10 zł/kg. Okazuje się, że dobry towar można dobrze sprzedać.







Poprzedni artykułOchrona truskawek nie tylko w czasie zbiorów
Następny artykułKoniec kwitnienia malin – potrzebna zmiana strategii nawożeniowej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj