Uprawa malin, prowadzona nowocześnie i w pełni świadomie, ma sens. Funkcjonują na rynku firmy, których produkty dedykowane plantatorom malin podnoszą plonowanie, polepszają jakość zbiorów. Ich przedstawiciele byli obecni na najważniejszej imprezie malinowej w tym roku. Wielki finał Malinowego Factory 2017 tym razem odbył się 27 sierpnia i zgromadził liczną reprezentację specjalistycznych firm z branży.
Firmy ochroniarskie
Ochrona malin, zwłaszcza w lata o tak dużej ilości opadów atmosferycznych jak w obecnym sezonie jest podstawowym obowiązkiem każdego plantatora. Dlatego też Wielki finał Malinowego Factory 2017 przyciągnął przedstawicieli wiodących firm ochroniarskich w branży.
Nawożenie
Racjonalne żywienie i stymulacja roślin do wykorzystania ich potencjału plonotwórczego może przynieść wymierne korzyści. Im większy plon z tej samej powierzchni, tym niższy jednostkowy koszt uzyskania każdego kilograma owoców. A przecież właściwie sformułowany program nawożenia wpływa także na jakość i trwałość pozbiorczą owoców. Z tego też powodu finał Malinowego Factory 2017 stał się oknem ekspozycyjnym dla firm produkujących dobre, godne rekomendacji nawozy do wykorzystania w uprawie malin czy to w tunelu czy też w otwartym polu.
Gospodarstwa szkółkarskie
Kto choć raz założył plantację z zawirusowanych sadzonek niewiadomego pochodzenia ten doskonale wie, że ta pozorna oszczędność na kosztach zakupu materiału nasadzeniowego jest zgubna. Warto nabywać wyłącznie zdrowe sadzonki ze sprawdzonych gospodarstw szkółkarskich.
Osłony i opakowania
Wielki finał Malinowego Factory 2017 to także okazja do zapoznania się z konstrukcjami tuneli foliowych przydatnych w uprawie malin. Ci plantatorzy, którzy preferują uprawę w otwartym polu mogli w ostatnią niedzielę sierpnia zapoznać się również z okryciami płaskimi, materiałem do ściółkowania rzędów oraz praktycznym sposobem jego rozkładania. Owoce pozyskane zarówno z tuneli jak i z otwartych upraw ładnie zapakowane sprzedają się po prostu lepiej – tak zapakowane owoce prezentowała firma Fruvitaland, która jest ważnym podmiotem skupującym owoce jagodowe na Lubelszczyźnie. Różnego rodzaju opakowania prezentowała z kolei firma Open Box.
Mechanizacja uprawy
Finał Malinowego Factory to także okazja do zapoznania się z maszynami rekomendowanymi do zastosowania w uprawie malin. Tak też było w tym roku. Demonstrowane były innowacyjne rozwiązania w pielęgnacji malin oraz zbioru owoców.
Zainteresowanych zachęcamy do zakupu materiałów podsumowujących projekt Malinowe Factory – do nabycia w e-sklepie jagodnika. Cena 20 zł (50 stron) – kliknij i zamów.
W projekcie Malinowe Factory oprócz odmian owocujących na tegorocznych pędach, ocenie poddane jest także kilka odmian owocujących na pędach dwuletnich. Jedną z nich jest...
Wygląd owoców jest kluczowym elementem podczas ich wyboru przez konsumenta. Barwa, połysk, kształt i wielkość malin to podstawowe kryteria stanowiące czy owoc „wpadnie w...
W ramach projektu Malinowe Factory ocenie podano nowe modele pojedynczych uli z trzmielami z serii BeeLine zastosowano również drapieżnego roztocza w wodoodpornych saszetkach typu...