Webinarium o przygotowaniu gleby do uprawy malin i innych jagodowych – już w czwartek!



W czwartek 17 grudnia o 18.00 rozpocznie się pierwszy z webinarów związanych z projektem Malinowe Factory 2020. Wykłady i dyskusja dotyczyły będą jednego tylko zagadnienia – kwestii uprawy malin i innych jagodowych w glebie. To wciąż dominująca forma produkcji w naszym kraju. Zasługuje zatem na specjalną uwagę i szczegółowe omówienie. Prelekcje ekspertów będą transmitowane na żywo. W ich trakcie uczestnicy będą mieli możliwość zadawania pytań ekspertom. Odpowiedzi na nie udzielą po swoich wykładach.

Co podyktowało wybór tematu?

Na naszych oczach dokonuje się istotna transformacja w produkcji malin. Zanikają tradycyjne, od lat obecne w krajobrazie niektórych części Polski, plantacje malin jesiennych. Jak grzyby po deszczu wyrastają z kolei nowoczesne tunele. Uprawa malin w nich jest znacznie kosztowniejsza. Zapewnia jednak znacznie lepsze wyniki finansowe w ogólnym rozrachunku. Przy tak drogiej technologii nie ma jednak miejsca na błędy, czy pomyłki. Glebę trzeba przygotować idealnie. To konieczny warunek (choć nie jedyny) uzyskania owoców w pożądanej ilości, a także o najwyższych parametrach jakościowych. Niestety, choć w wielu częściach kraju sporo ziemi leży odłogiem, to w strefach sadowniczych o wieloletnich tradycjach stanowisk do produkcji po prostu brakuje. Ten deficyt skutkuje brakiem odpowiedniego zmianowania i w efekcie wieloma problemami glebowymi. Zachodzi więc potrzeba kondycjonowania gleby. Zadbanie o jej próchniczość, żyzność, uwolnienie od patogenów i o tym wszystkim i jeszcze więcej będziemy rozmawiać w czwartkowy wieczór.

Kto weźmie udział w webinarze?

Do udziału w internetowym spotkaniu zaprosiłem trzech specjalistów zaangażowanych w projekt Malinowe Factory 2020. Nie mogło zabraknąć dr Pawła Krawca, czołowego polskiego eksperta w zakresie uprawy roślin jagodowych. To właśnie w jego gospodarstwie prowadzone są doświadczenia w ramach projektu i to jego wykład rozpocznie szkolenie. Po nim głos zabiorą przedstawiciele firm dostarczających rozwiązania polepszające jakość gleby. Będzie to Arkadiusz Sławiński z UPL oraz Jacek Ceglarski z Azelis.

UPL oferuje ogrodnikom m.in. Basamid 97 GR. Ten środek przez niektórych uznawany jest za niezastąpiony przy odkażaniu gleby. Stosuje się go tam, gdzie pojawiają się wypady roślin lub ich wegetacja odbiega od oczekiwań. Po zdezynfekowaniu stanowiska w przerwie produkcyjnej, młode rośliny wysadzone do niego wykazują lepszy wzrost i plonowanie.

Azelis w swej ofercie posiada m.in. preparaty zawierające kwasy fulwowe. Aplikowanie preparatów Solum F30 i Radix Cal 5 wpływa pozytywnie na dostępność elementów uwstecznionych, polepsza sorpcję wodną podłoża, a w efekcie przekłada się na lepszą wegetację i produktywność malin.

Jak przebiegać będzie spotkanie?

Rozpocznie się o 18.00. Wydarzenie będzie równolegle transmitowane w kanale portalu Jagodnik w serwie YouTube oraz na jego profilu na Facebook-u. Malinowe Factory 2020 on-line w czwartek zostanie podzielone na dwie części. W pierwszej wygłoszone zostaną 3 krótkie prelekcje. W ich trakcie eksperci zaprezentują obserwacje i wyniki doświadczeń z tegorocznej edycji MF. Druga część posłuży prelegentom do odpowiedzenia na pytania widzów. Zarówno Facebook jak i YouTube oferują możliwość komentowania i zadawania pytań. Możliwa będzie więc interakcja ze specjalistami, a także z innymi uczestnikami webinarium.

Malinowe Factory 2020 on-line: bezpłatne uczestnictwo

Zapraszamy wszystkich do oglądania, komentowania i zadawania pytań. Malinowe Factory 2020 on-line dla wszystkich widzów dostępne będzie bezpłatnie. Spodziewany czas trwania webinaru to ok. 1,5 godziny. To wystarczy aby przekazać potężny zasób wiedzy i odpowiedzieć na pytania, rozwiać wątpliwości. Do zobaczenia już w czwartek 17 grudnia o godzinie 18.00!







Poprzedni artykułMiseczniki i tarczniki w uprawach sadowniczych
Następny artykułPrecyzyjna fertygacja malin

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj