Ważne zabiegi fungicydowe na plantacjach malin

Zasychające liście na plantacji odmiany Polka
Dobry program ochrony malin przed chorobami grzybowymi powinien przede wszystkim odznaczać się skutecznością przy zachowaniu bezpieczeństwa dla konsumentów owoców. Powinien też zapewnić dobrą kondycję nie tylko owocom ale i krzewom.

Rdza maliny ogranicza zimotrwałość i plonowanie

Kolejne etapy rozwoju rdzy maliny – na dolnej stronie liści widoczne rdzawe uredinia oraz czarne skupienia zarodników przetrwalnikowych – ‘Polka

Nie ma się co oszukiwać: ograniczenia w programach ochrony fungicydowej malin miały swe źródło w niekorzystnych realiach ekonomicznych 2018 roku. Na wielu plantacjach liczbę zabiegów ograniczono ze względu na niewielkie przychody jakie generowała sprzedaż owoców. Problemy z zimotrwałością dotknęły zwłaszcza krzewów odmian letnich. Pozbiorcze zabiegi prowadzone były niekiedy z wykorzystaniem preparatów grzybobójczych, które na rdzę maliny nie działały. Ale rdza to także problem odmian jesiennych. Tu uwidacznia się ona najczęściej na górnej stronie blaszki liściowej na dolnych liściach – informuje dr Paweł Krawiec. Plantatorzy dbając o plantacje mogą jednak korzystać z preparatu, który niedawno uzyskał rejestrację do użytku przeciw rdzy maliny – Scorpion 325 SC. Poza wspomnianą chorobą można go używać także przeciw białej plamistości maliny, antraknozie oraz do zwalczania mączniaka prawdziwego.

Szara pleśń bardzo groźna

Switch 62,5 WG to bardzo wdzięczny i skuteczny preparat do ochrony malin zwłaszcza w okresach silnej presji chorobowej, a więc deszczowej pogody. Zawiera on w swym składzie dwie substancje aktywne, co podnosi efektywność zabiegu. Ma on 7 dni karencji, więc jego aplikacja w okresie przedzbiorczym ma duże znaczenie dla trwałości pozbiorczej owoców – informuje dr P. Krawiec. Switch 62,5 WG posiada rejestrację do zwalczania szarej pleśni, antraknozy, białej plamistości oraz mączniaka prawdziwego maliny. Oba te preparaty, a więc Switch 62,5 oraz Scorpion 325 SC, stosuje we własnym gospodarstwie. O tym w jaki sposób je aplikuje oraz w jakich dawkach mówi dokładnie na poniższym filmie:

Materiał promocyjnyPoprzedni artykułSuperowoce promują codzienną konsumpcje w sezonie zbiorów
Następny artykułMateria organiczna – ważna w uprawie borówki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj