Za kilka tygodni rozpocznie się kwitnienie pierwszych krzewów jagodowych. Jaka będzie pogoda w tym roku? Warto odpowiednio wcześnie zabezpieczyć się przed ryzykiem, jakie niosą za sobą niespodziewane przymrozki. Pogoda może też zaburzyć proces zapylania – można temu zapobiec wprowadzając sprawdzonej jakości trzmiele. Kolejnym ważnym punktem jest odpowiednie nawożenie – dopasowane do indywidualnych wymagań danego gatunku roślin.
Ochrona przed przymrozkami
Doskonałą metodą ochrony plantacji przed przymrozkami jest wytworzenie bariery chroniącej powierzchnię gruntu i uprawę przed utratą ciepła. Barierą taką jest mgła wytwarzana za pomocą zamgławiaczy pulsFOG.
Zalety zamgławiania za pomocą pulsFOG BIO:
» wysoce drobnokroplista mgła
» długie utrzymywanie się w powietrzu
» szybsze wytwarzanie mgły
Jaki model wybrać?
Zdecydowanie najlepszymi urządzeniami do zamgławiania przeciwprzymrozkowego są pulsFOG K-22 BIO lub K-30 BIO. Modele te wyposażone są w dwie pary dysz, dzięki czemu krople wytwarzanej mgły są w bardzo wysokim stopniu rozdrobnione, a więc dłużej utrzymują się w powietrzu. Efekt zamgławiania za pomocą pulsFOG BIO jest trwalszy. Dodatkową zaletą jest szybsze wytwarzanie chmury mgły.
Mgła wytwarzana jest z wody i nośnika. W zależności od wielkości zamgławianej powierzchni i jej ukształtowania, stosuje się różnej mocy urządzenia oraz różną ich ilość. Urządzenie zamgławiające najlepiej jest umieścić np. na przyczepie ciągnika i przemieszczać się z nim po obszarze chronionym. Rozpoczęcie zabiegu zaleca się przed spodziewanym przymrozkiem i przez cały czas jego trwania.
Plantacje truskawek można ochronić przed niespodziewanymi przymrozkami okrywając je siatkami lub agrowłókniną.
Zapylanie: Trzmiele Agrobio
Stosowanie trzmieli w terenie otwartym umożliwia optymalne zapylanie w niższych temperaturach (już przy 5°C) oraz innych, niesprzyjających warunkach atmosferycznych: trzmiele pracują przy zachmurzeniu nawet 70%, przy wietrze o sile 70 km/h, a nawet podczas deszczu, dopóki nie jest on zbyt ulewny. Oferujemy ule 1-, 2- i 3-gniazdowe.
Właściwości uli
Ule Agrobio mają dwuwarstwową, wodoodporną powłokę zewnętrzną chroniącą trzmiele przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi jak deszcz, śnieg, mróz czy rosa. Wyposażone są też w doskonały system wentylacji zwiększający wydajność zapylania.
W każdym gnieździe znajduje się zdrowa królowa, robotnice i larwy oraz jaja. Ule 1-gniazdowe zawierają 120 robotnic; 2-gniazdowe – 240 robotnic, a 3-gniazdowe – 360 robotnic.
W ulach 2- i 3- gniazdowych otwory wlotowe do poszczególnych gniazd skierowane są różnych kierunkach, co zapobiega dezorientacji trzmieli wracających do ula. Każdy ul posiada również system otworów (zabezpieczonych siatką przeciw owadom), zapewniający optymalną wentylację ula.
Wprowadzanie uli
Ule należy wprowadzić do uprawy na początku kwitnienia, kiedy pojawi się 1-5% kwiatów. Ul musi być zabezpieczony przed wiatrem, umieszczony w miejscu nie narażonym na bezpośrednie nasłonecznienie. Warto również umieścić ul na podwyższeniu, np. ze skrzynek, aby uniemożliwić dostęp do niego mrówkom. Otwory wlotowe powinny być zawsze widoczne i łatwo dostępne dla trzmieli. W przypadku uli 2- i 3- gniazdowych skieruj otwory wlotowe poszczególnych gniazd w przeciwnych kierunkach, aby uniknąć dezorientacji trzmieli wracających do gniazd. Przed otwarciem nowego ula poczekaj, aż trzmiele uspokoją się. Najlepiej otwierać ule wczesnym rankiem lub późnym popołudniem. Zaleca się umieszczenie 8-10 gniazd na 1 ha (ule 2-gniazdowe: 4-5 szt. na 1 ha; ule 3-gniazdowe: 3 szt. na 1 ha).
Kompletny zestaw nawozów
Firma Brinkman Polska oferuje szeroki asortyment nawozów przeznaczonych do każdego rodzaju upraw. Znajdują się w nim mikroelementy, nawozy jednoskładnikowe oraz NPK, o kontrolowanym uwalnianiu składników i długim czasie działania, do fertygacji – dostosowane do jakości wody w gospodarstwie, a także do dokarmiania dolistnego.
Wszystkie opisane produkty i wiele więcej dostępnych jest w sklepie internetowym Royal Brinkman.