Wapń – budulec handlowej trwałości owoców jagodowych



W kolejny wtorek, tj. 30 marca, odbędzie się webinar zatytułowany „Wapń – budulec handlowej trwałości owoców jagodowych”. Tematyka poruszanych w jego trakcie zagadnień została zaplanowana tak, by połączyć aspekty naukowe z praktycznymi doświadczeniami w zakresie żywienia roślin wapniem. To pierwiastek, który odpowiada m.in. za wydłużenie okresu trwałości pozbiorczej owoców. Jego rola jest zatem bardzo ważna. Początek spotkania o 19.00.

Kiedy i gdzie oglądać?

Transmisja na żywo weinarium „Wapń – budulec handlowej trwałości owoców jagodowych” dostępna będzie bezpłatnie dla użytkowników serwisów Facebook i YouTube. Rozpocznie się o godzinie 19.00 we wtorek 30 marca. Wydarzenie podzielone będzie na dwie części. W pierwszej widzowie będą mieli sposobność do obejrzenia trzech wystąpień. Pierwsze z nich nosi tytuł „Ile wapnia i w jakiej formie potrzebują rośliny jagodowe?”. Wygłosi je dr hab. Piotr Chohura z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Po nim głos zabierze dr Paweł Krawiec z Horti Team. Temat jego prelekcji to „Wdrożenia z wapniem i biostymulatorami w uprawie malin”. Jako ostatni głos zabierze Jan Szałas z Szałas Agro. „Poprawa transportu i wykorzystania wapnia w roślinach” to tytuł prezentacji, którą specjalnie na potrzeby wtorkowego wydarzenia opracował. W Polsce i w różnych innych krajach wykonano sporo doświadczeń w zakresie żywienia jagodowych wapniem i wpływu tego pierwiastka. Znam dość dobrze niektóre takie próby przeprowadzone w Anglii, Peru czy Chile na plantacjach borówek. Będę o nich mówił i o uzyskanych tam wynikach. Skłoniły mnie one do ujęcia jednego z najlepszych produktów wapniowych w ofercie Szałas Agro. Mam na myśli HortiCaltech. Jego aplikacja poprawie odżywienie roślin wapniem, ale produkt w swym składzie zawiera także azot i cynk. Przy okazji cynku, wspomnę także o Bioup. Zawiera on w swym składzie również bor. Ten potężny biostymulator bardzo dobrze wpływa m.in. na ogólny stopień odżywienia rośliny, także wapniem, i jej ogólną kondycję. – mówi J. Szałas przed przyszłotygodniowym webinarem.

Jan Szałas

Można będzie zadawać pytania

W trakcie wydarzenia można będzie zadawać pytania ekspertom. Oglądając transmisję, czy to na Facebook-u czy w YouTube, dostępny będzie chat. Właśnie za jego pośrednictwem można zgłaszać wątpliwości czy poprosić o rozwinięcie jakiegoś wątku. Uczestnicy chatu będą także mieć możliwość wymiany doświadczeń czy komentowania wypowiedzi prelegentów. Na nadesłane przez widzów pytania odpowiemy w drugiej części wydarzenia. Pozostało do niego nieco ponad tydzień jednak już teraz zachęcam do zgłaszania swego udziału w nim. Zapisanie się na webinar zminimalizuje ryzyko niewzięcia w nim udziału. Wystarczy kliknąć poniższy przycisk. Do zobaczenia w przyszły wtorek, 30 marca i godzinie 19.00!

Bądź na bieżąco! Zapisz się na wydarzenie:







Poprzedni artykułSzara pleśń w jagodowych – rozwiązanie na Scalę potrzeb
Następny artykułZadbaj o #cennyowoc, czyli specjalne wsparcie dla producentów truskawek od FMC

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj