Okres zbiorów borówki wysokiej to również czas zagrożeń ze strony szkodników m. in. miseczników oraz mszyc. W tym artykule opiszemy kiedy i jak je skutecznie zwalczać bez użycia pestycydów.
Zwalczanie larw misecznika
Lipiec i sierpień to czas zbiorów borówki wysokiej, obecnie jednej z najpopularniejszych upraw jagodowych. Jest to również najlepszy okres na przeprowadzenie lustracji plantacji i szkółek na obecność larw misecznika.
Jeżeli na pędach można zaobserwować brązowe miseczki to znak, że plantacja została zaatakowana przez misecznika śliwowego (Parthenolecanium corni Bouché).
Od końca czerwca do końca sierpnia następuje wylęg larw szkodnika, które migrują na zielone części rośliny, zasiedlają je i rozpoczynają żer. Larwy wysysając asymilaty osłabiają roślinę, która gorzej owocuje, a w okresie zimowym jest bardziej narażona na przemarzanie. Dodatkowo, obecność na roślinach wydzielanej przez miseczniki rosy miodowej powoduje, że zasiedlane są one przez saprofityczne grzyby sadzakowe z rodzaju Capnodium. Prowadzi to do zmniejszenia powierzchni asymilacyjnej liści i utraty wartości handlowej owoców.
Wylęg larw zbiega się w czasie z początkiem dojrzewania owoców borówki wysokiej. Jest to najlepszy moment na ich zwalczanie.
Brak substancji aktywnych w preparacie Siltac EC stwarza możliwość oprysku larw w czasie owocowania, nawet na krótko przed zbiorem lub pomiędzy zbiorami. Preparat skutecznie zwalcza to stadium rozwojowe szkodnika. Jego mechanizm działania jest czysto fizyczny. Po aplikacji na ciele larw tworzy się unikalna trójwymiarowa polimerowa sieć. Następuje ich unieruchomienie i eliminacja. Po 2-3 dniach od oprysku można zaobserwować jak zmienia się zabarwienie ciała larw z jasnego na brązowo – brunatne, co jest dowodem skuteczności zabiegu.
Siltac EC nie zawiera żadnych substancji aktywnych, nie ma więc okresu karencji. W okresie zbiorów jest to szczególnie istotna cecha, której oczekują plantatorzy. Zabieg preparatem wykonujemy 1 lub 2-krotnie (co 7-10 dni), w stężeniu 0,15 %.
Skuteczność preparatu Siltac EC w eliminacji larw misecznika jest bardzo wysoka. Dwukrotny oprysk umożliwia 95% redukcję populacji larw misecznika.
Bezpieczeństwo i Zaufanie
Preparat uzyskał pozytywną ocenę NARODOWEGO INSTYTUTU ZDROWIA PUBLICZNEGO – PZH, w zakresie bezpieczeństwa dla ludzi i środowiska: ATEST PZH NR PZH/HT-3292/2017.
Wszystkie składniki produktu Siltac EC zostały pozytywnie zaopiniowane w zakresie bezpiecznego stosowania na jadalne części roślin przez AGENCJĘ OCHRONY ŚRODOWISKA STANÓW ZJEDNOCZONYCH AMERYKI (U.S. EPA). Agencja wyłączyła składniki preparatu z obowiązku określania okresu karencji w przypadku stosowania na rośliny przeznaczone do konsumpcji. Jak działa Siltac EC można zobaczyć tutaj:
Zwalczanie mszycy
W okresie zbiorów borówki wysokiej szkody na plantacjach wyrządzają również mszyce. Szczególnie mszyca brzoskwiniowa (Myzus persicae). Szkodniki wysysają soki roślinne oraz powodują deformację zasiedlonych liści i młodych pędów. Dodatkowo, wskutek żerowania mszyc rośliny pokrywane są spadzią, na której rozwijają się wspomniane już grzyby sadzakowe, mające niekorzystny wpływ na rozwój i plonowanie roślin. Dodatkowo mszyca brzoskwiniowa jest wektorem wirusów powodujących choroby wirusowe borówki wysokiej.
Efektywność zwalczania mszycy brzoskwiniowej preparatem Siltac EC jest bardzo wysoka – ponad 95%. Przy aplikacji należy pamiętać, że preparat musi bezpośrednio dotrzeć do ciała szkodników. Niezbędny jest dokładny oprysk wszystkich części rośliny, gdzie żerują szkodniki. Jeśli osobniki ukrywają się, np. w zwiniętych częściach liści środek nie będzie miał możliwości, by prawidłowo zadziałać.
Stosowanie preparatu Siltac EC do zwalczania mszyc na borówce wysokiej nabiera szczególnego znaczenia wobec rosnącego problemu odporności tych szkodników na tradycyjne, chemiczne insektycydy. Ponadto nieocenioną zaletą produktu Siltac EC jest możliwość jego użycia tuż przed zbiorami, bez obaw o pozostałości w owocach. Często duże nasilenie mszyc ma miejsce właśnie w okresie tuż przed dojrzewaniem owoców, kiedy użycie tradycyjnych środków jest utrudnione.
Siltac EC to JEDYNY preparat z innowacyjną technologią 3D-IPNS™, która tworzy na ciele owadów trójwymiarową zabójczą sieć. Zaawansowana technologia odpowiada za bardzo wysoką skuteczność środka, a certyfikowane składniki użyte do jego produkcji zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa oprysku.
Siltac EC stanowi skuteczną alternatywę dla tradycyjnych ŚOR w zwalczaniu szkodników (mszyc, larw miseczników, mączlików, przędziorków, wciornastków, miodówki).
Ze względu na brak substancji aktywnych może on być użyty nawet na krótko przez zbiorami.
Opracowany i produkowany w Polsce preparat jest doceniony w ponad 100 krajach na świecie.
Materiał promocyjny