Uprawa truskawek w tunelach w technologii węglowej



Bardzo interesująca inwestycja została zrealizowana w jednym z gospodarstw truskawkowych koło Wrocławia. Na stanowisku, na którym w przeszłości były już uprawiane truskawki uformowano z rodzimego gruntu wzniesione zagony. Okryto je czarną folią i na nich ułożono węglowo-kokosowe maty Carbomat w które wysadzono sadzonki truskawek. Nad zagonami wybudowano następnie tunele. W taki sposób uprawiana jest odmiana ‘Alba’. Obecnie trwa wyścig z czasem, w którym nagrodą będzie odpowiednie przygotowanie roślin do przezimowania i wydania satysfakcjonującego plonu w kolejnym roku.

Problemy z inwestycją

Zazwyczaj prezentujemy lokalizacje, w których podejmowane decyzje i ich realizacje są bezproblemowe i przebiegają  płynnie. To zrozumiałe, gdyż przykłady takich gospodarstw są inspirujące. Tym razem jest jednak inaczej. Sylwia Gabrysz z firmy Carbohort na załączonym poniżej filmie,  informuje o trudnościach, jakie wystąpiły na etapie zakładania nowej kwatery truskawkowej. Poskutkowały one opóźnieniami w rozwoju roślin. Pomimo tej niekorzystnej sytuacji niektóre z zastosowanych rozwiązań sprzyjają poprawie aktualnej kondycji roślin.

Carbomat – nowa mata idealna dla truskawek

Sadzonki typu zielony plug zostały wysadzone w nowej generacji maty Carbomat. To innowacyjne połączenie krótkich i sztywnych włókien kokosowych z technologią węglową. Co szczególnie ważne, pomimo braku możliwości uruchomienia fertygacji na czas, a także z uwagi na bardzo niekorzystne  warunki pogodowe oraz nieskończoną inwestycję, udało się zbudować zadawalający system korzeniowy, co jest podstawą dalszych prac nad kondycją sadzonki.
Firma CarboHort, wprowadziła na rynek innowacyjne rozwiązanie do produkcji truskawki w postaci  maty węglowej. W wyniku wielu badań i testów przez ostatnie 2 lata udoskonalała tę technologię, biorąc pod uwagę trudności, z jakimi borykali się producenci w trakcie uprawy. Wynikiem tego jest nowa generacja podłoża węglowego, wzbogacona specjalnie wyselekcjonowanymi włóknami kokosowymi. Mata ta obecnie nie wymaga już odmiennego traktowania w zakresie częstotliwości i długości cykli nawodnieniowych w porównaniu z powszechnie stosowanymi matami kokosowymi.
Należy jednak pamiętać, że maty z zawartością węgla uwalniają niektóre pierwiastki, część z nich to śladowe elementy, ale niezbędne roślinom i zapomniane w dzisiejszej technologii, a część to mikroelementy, o których należy bezwzględnie pamiętać układając plan nawożenia.
Firma Carbohort, pracując z gronem specjalistów z zakresu odżywiania i ochrony roślin, zarówno w Polsce jak i za granicą, zapewnia w pierwszym roku uprawy na macie węglowo-kokosowej pełne i bezpłatne wsparcie – informuje Sylwia Gabrysz z firmy Carbohort.

Przy już szokująco wysokich i wciąż jeszcze rosnących stawkach za nawozy to ważna informacja. Na jej podstawie można zmodyfikować strategię żywienia roślin oraz wygenerować pewne oszczędności.

Więcej na filmie:

Program CarboHektar – ogólnopolska akcja regeneracji gleb

Przy okazji pragniemy przypomnieć o programie CarboHektar. Celami przedsięwzięcia realizowanego przez firmę Carbohort jest m.in. poprawa żyzności gleb, zmniejszenia ich zanieczyszczeń oraz poprawienie retencji wody. Realizacja tych zadań wiąże się z systematycznym zaopatrywaniem gleb w wysokiej klasy materię organiczną i stopniową odbudowę próchnicy glebowej.

Dzięki rejestracji uczestnictwa w programie CarboHektar możliwe jest uzyskanie wsparcia firmy Carbohort w podjęciu wysiłków zmierzających do polepszania jakości wykorzystywanej do produkcji żywności gleby. Program rozpoczął się 15 października i potrwa przez 3 miesiące. Wszystkich zainteresowanych partycypacją w nim zachęcamy do zapoznania się z jego szczegółami na stronie internetowej firmy Carbohort w zakładce CarboHektar.

Materiał promocyjny







Poprzedni artykułPierwsze truskawki odmiany ‘Fortuna’ właśnie trafiły na włoski rynek
Następny artykułCo czeka branżę? Ważne wnioski z Kongresu Produkcji Podstawowej

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj