W ciągu pierwszych 9 miesięcy 2019 roku eksport owoców z Ukrainy, w tym owoców jagodowych, wzrósł o 10% w ujęciu rdr. Wartość towaru, który w tym czasie opuścił to państwo wyceniana jest na ok. 172 mln dolarów amerykańskich. Największym rynkiem zbytu dla owoców wyprodukowanych na terytorium naszego wschodniego sąsiada pozostaje niezmiennie Unia Europejska.
Eksport ukraińskich owoców rośnie
Ukraińscy eksporterzy owoców w 2019 roku wykazują się zwiększoną aktywnością w porównaniu do poprzedniego roku. Tendencja ta zaznaczyła się 10% wzrostem w porównaniu do analogicznego okresu z poprzedniego roku wynoszącego pierwsze 9 miesięcy. Jak podaje kijowskie Narodowe Centrum Nauki, Instytut Ekonomiki Rolnej, motorami napędowymi tego wzrostu są 4 kategorie owoców: orzechy włoskie (75 milionów USD), mrożonki (63 miliony USD), jabłka i gruszki (14 milionów USD) oraz jagodowe (12 milionów USD). W porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku eksport orzechów włoskich wzrósł o prawie 80% – z 20 tysięcy ton do 36 tysięcy ton. Eksport jabłek i gruszek o 52% – z 29 tysięcy ton do 44 tysięcy ton, a mrożonych owoców i jagód – z 36 tysięcy ton do 37 tysiąc ton.
Gdzie Ukraińcy sprzedają swoje owoce?
Najważniejsze rynki zbytu dla Ukraińskich owoców zlokalizowane są w Unii Europejskiej. Jedynie niewielka część produkcji tego kraju trafia gdzie indziej. W kontekście sprzedaż owoców największym partnerem dla Ukrainy była Polska. Do naszego kraju trafiło 17,5% ukraińskiego eksportu owoców. Na drugim miejscu w UE znalazła się Francja, która wchłonęła 8,1% owoców z Ukrainy, następnie Włochy z wynikiem 5,0% i Holandia – 4,0%. W gronie istotnych partnerów spoza UE wymienić należy Turcję, która zakupiła 11,4% eksportowanych z Ukrainy owoców, Białoruś – 6,2% oraz Irak – 4,0%.
Źródło: www. ukrainefood.org