Typy uszkodzeń koron truskawek. Jak je interpretować?  





Lustrując plantacje truskawek po zimie można się spotkać z różnymi typami uszkodzeń koron truskawek, będących następstwem zimy i działania niskich temperatur. Niektóre z nich mogą znacząco osłabić wiosenny start roślin. Inne nie są aż tak szkodliwe i łatwo można je zregenerować poprzez odpowiedni zabiegi. Prezentujemy kilka różnych typów uszkodzeń koron truskawek.

Uszkodzenia zimowe truskawek

Uszkodzenia mrozowe koron truskawek mogą znacząco wpływać na wiosenny rozwój roślin. Najbardziej na nie narażone są starsze rośliny 2-3-letnie. Tam praktycznie na każdej plantacji można znaleźć uszkodzenia mrozowe koron truskawek. Młode rośliny są mniej narażone na przemarzanie. Wtedy zazwyczaj korony są na poziomie gleby lub nawet lekko w niej zagłębione.

Warto pamiętać, że zarówno przemarznięcia koron i innych części truskawek w okresie zimowym oraz wiosennym, naraża rośliny w większym stopniu na atak ze strony różnych patogenów. Bardzo często to skumulowany efekt przemarznięć (nawet delikatnych) i infekcji przez patogeny prowadzi do osłabienia wzrostu roślin lub wręcz ich zamierania.

Przykłady uszkodzeń truskawek prosto z plantacji

Podczas wiosennych lustracji z Michałem Malickim, ekspertem z firmy UPL natknęliśmy się na różne typy uszkodzeń koron truskawek. Prezentujemy kilka przykładów.

1. Młoda truskawka, po pierwszej zimie. Uszkodzenia u podstawy korony hamujące kontakt z systemem korzeniowym

2.Stara truskawka, na której widać uszkodzenia mrozowe z poprzedniej i tej zimy. To również efekt występowania szeregu chorób odglebowych, które zapewne zainfekowały po rośliny zeszłorocznych uszkodzeniach mrozowych.

3. Uszkodzenia w centralne części korony, przez co utracone zostały substancje zapasowe. Biała nie uszkodzona obwódka świadczy o aktywności tkanek przewodzących. Dzięki temu możliwa będzie szybka regeneracja bo zapewniony jest kontakt części nadziemnej z korzeniami.

4. Na młodej truskawce uszkodzone wiązki przewodzące po ostatnich mrozach. Rośliny zintensyfikowały wzrost wiosną i dostały cios w mocno uwodnione, delikatne tkanki. 

Warto zatem lustrować plantacje truskawek. Poprzez odpowiednie zabiegi stymulujące wzrost i regenerację można poprawić ich kondycję i uzyskać dobre plony.










Poprzedni artykułTruskawki przykryte agrowłókniną. Czekamy co będzie
Następny artykułPrzystępujemy do regeneracji roślin po przymrozkach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj