Królewski jubileusz prof. Pieniążka

Profesor Szczepan Pieniążek, Instytut Ogrodnictwa, skierniewice

Znakomity uczony, nauczyciel, wychowawca, troskliwy ojciec, człowiek niezwykle skromny, życzliwy i otwarty – to tylko niektóre epitety, które padały pod adresem Profesora Szczepana Pieniążka podczas obchodów 100 rocznicy jego urodzin. Zorganizowano je niezwykle uroczyście w miejscu iście królewskim – Zamku Królewskim w Warszawie.

Instytut Sadownictwa (później Instytut Sadownictwa i Kwiaciarstwa a wreszcie Instytut Ogrodnictwa) oraz Skierniewice to miejsca mocno związane z życiem Profesora Szczepana A. Pieniążka. Nic więc dziwnego, że to właśnie władze i pracownicy Instytutu Ogrodnictwa postawili uczcić 100 rocznicę urodzin tego niezwykle zasłużonego dla polskiego ogrodnictwa człowieka, jakim był Profesor Pieniążek. W organizację tej uroczystości, która odbywała się 9 grudnia na Zamku Królewskim w Warszawie włączyli się Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Stanisław Kalemba, Polska Akademia Nauk i Marszałek Województwa Mazowieckiego. Na uroczystości przybyło wile znamienitych osób związanych z rozwojem i obecnym stanem polskiego ogrodnictwa, a zwłaszcza sadownictwa, która to dziedzina była życiową pasją Profesora Pieniążka. Wspominali go uczniowie, wychowankowie, sami sadownicy i koledzy. Nie zabrakło też wspomnień bardzo osobistych i rodzinnych, którymi podzieliła się córka profesora obecnie mieszkająca w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej – Emilia Mroczkowska.

Uroczystości towarzyszyła konferencja prasowa, w trakcie której Minister Kalemba podkreślał, że to właśnie wieloletnia działalność osoby Profesora Pieniążka przyczyniła się do obecnej pozycji polskiego sadownictwa – w przypadku jabłek staliśmy się ich I producentem w Europie, III na świecie (po USA i Chile). Rozwój dotyczy także gatunków jagodowych, gdzie w przypadku czarnych porzeczek, malin czy nawet truskawek jesteśmy liderami w ich produkcji. Patrząc na współczesny obraz polskiego sadownictwa, można chyba śmiało powiedzieć, że marzenia Profesora Pieniążka się spełniły. Ważne jest by jego postulaty były nadal realizowane, by nauka i powiązane z nią jednostki naukowe oraz badawcze zawsze były blisko praktyki i potrafiły swoje osiągniecia szybko wdrażać do powszechnych zastosowań. To jest dzisiaj bardzo potrzebne – podkreślał Minister S. Kalemba.

Prof. Franciszek Adamicki przypomniał ostatnie osiągniecia IO w Skierniewicach, i to jak on funkcjonuje. Pracuje w nim obecnie 562 osoby, w tym 39 profesorów, 76 adiunktów i 56 asystentów (postali to pracownicy badawczo techniczni, inżynierowie, laboranci, osoby zatrudnione w administracji i obsłudze Instytutu). Ta mająca już przeszło 60 lat jednostka naukowa ze Skierniewic znana jest na świecie za szereg osiągnieć naukowych, w tym m.in hodowlane: nowe odmiany jabłoni, czarnych porzeczek, agrestu, malin czy truskawek. Prof. Adamicki podkreślał, że ciągle przed polskim ogrodnictwem jest wiele możliwość i wyzwań, zwiększa się produkcja ale są cały czas duże możliwości eksportu. Póki co one dobrze wykorzystywane i oby tak było nadal. Minister podkreślał z kolei, że cały sektor rolno-spożywczy ma cały czas dodatni bilans obrotów – za rok 2013 wartość eksportu rolno-spożywczego wyniesie około 19 mld euro (w 2012 było to 17,9 mld euro), a nadwyżka w obrotach –5 mld euro (4,3 w 2012 roku). Tym samym jest to bardzo ważny element całej gospodarki, o ciągle utrzymującej się dużej dynamice wzrostu.

Uroczystości na Zamku Królewskim, były również okazją do wyróżnienia osób szczególnie zasłużonych dla rozwoju ogrodnictwa, i za osiągniecia w pracy naukowej. Otrzymały one oznaczenia państwowe nadane przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej – Bronisława Komorskiego. W jego imieniu aktu dekoracji dokonał Zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Dariusz Młotkiewicz.

Odznaczeni zostali:

KRZYŻEM OFICERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI – Marian Saniewski i Wojciech Skowronek

KRZYŻEM KAWALERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI – Franciszek Adamicki

za zasługi w działalności na rzecz rozwoju rolnictwa

ZŁOTYM KRZYŻEM ZASŁUGI – Piotr Sobiczewski

SREBRNYM KRZYŻEM ZASŁUGI Małgorzata Korbin, Ryszard Kosson, Stanisław Pluta, Urszula Smolińska

BRĄZOWYM KRZYŻEM ZASŁUGI – Małgorzata Bieńkowska, Zbigniew Kołtowski i Teresa Szczęsna

[Best_Wordpress_Gallery id=187]

Dalszy ciąg relacji z uroczystości 100 rocznicy urodzin Profesora Pieniążka już wkrótce na portlau jagodnik.pl







Poprzedni artykułTSW i liczna atrakcje również dla producentów roślin jagodowych
Następny artykułNowa generacja nawozów dolistnych

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj