W czasie drugiego dnia targów Best Berries (czyt. też…) odbyła się I Wschodnia Konferencja Truskawkowa. W jej trakcie prelegenci z kraju jak i zagranicy przybliżyli ważne zagadnienia związane z nowoczesną uprawą truskawek.
Uprawa bezglebowa w podłożach pod osłonami była tematem prezentacji Mariusza Padewskiego z firmy Delphy. Wybór takich technologi uprawy jest alternatywą dla wielu gospodarstw, które nie radzą sobie z różnych przyczyn z uprawą realizowaną w glebie. Właściwie realizowana uprawa pozwala również uzyskiwać lepszej jakości owoce i stabilne wyrównane plony, z czym w glebie np. na skutek zmienności jej właściwości czy też nagromadzenia patogenów lub zasolenia bywają problemy. Niewątpliwe zastosowanie substratów i uprawy pod osłoną wymaga stałej kontroli i większej wiedzy. Poprzez zabiegi agrotechniczne można starować zarówno wielkością systemu korzeniowego jak też powierzchnią liści. Należy również pamiętać, aby rośliny podlewać małymi, ale częstymi dawkami. M. Padewski przedstawił również informacje o różnym zapotrzebowaniu odmian truskawek na składniki odżywcze, co należy uwzględnić w czasie przygotowywania pożywki.
Nowoczesne rozwiązania tunelowe do uprawy jagodowych omówił Marek Jamry z firmy Haygrove. Jak informował prelegent uprawa w tunelach to nie tylko możliwość wydłużenia podaży owoców, ale również dzięki umiejętnemu dobraniu konstrukcji czy też rodzaju folii możliwość poprawy warunków w jakich rosną truskawki. To wszystko przekłada się na wielkość i jakość plonu. Reprezentowana przez niego firma wprowadza do swojej oferty coraz wyższe konstrukcje lub tak modyfikuje ich kształt aby poprzez zwiększenie kubatury pozytywnie wpływać na mikroklimat jaki ma być zapewniony roślinom. Ważną rolę odgrywa wietrzenie upraw i tutaj coraz częściej proponowane są rozwiązania pozwalające zautomatyzować ten proces. Zastosowanie coraz wyższych tuneli wymaga zastosowania coraz lepszej jakości materiału. Nowością jest wprowadzanie rur owalnych (60×40 mm), które mają zdecydowanie większą wytrzymałość na odkształcenia. Zmiany klimatyczne wymagają zastosowania konstrukcji, która wytrzyma skrajnie niekorzystne warunki, w tym wszystkim mają również pomagać wprowadzane przez firmę różnego rodzaju wzmocnienia – informował M. Jamry.
Ciekawe informacje na temat zmian lub też wyzwań jakie stoją przed producentami truskawek w Norwegii przedstawiła Martyna Pogoda z firmy Ekeberg Myhrene. W przypadku upraw polowych te zakładane są z sadzonek frigo, głównie są to sadzonki zagonowe o różnej średnicy typu waiting bed (WB). Te sadzone są na zagonach ściółkowanych czarną folią. W tym gospodarstwie praktykuje się bardzo wczesne ściółkowanie międzyrzędzi słomą, którą to czynność wykonuje się jeszcze przed sadzeniem roślin. Według prelegentki uprawa na zagonach daje wzrost plonu o około 15% względem uprawy na płasko na ziemi, dzięki mniejszym problemom z chorobami i poprawą jakości owoców. Niestety, bardzo często znaczna część plonu zostanie zniszczona przez deszcze. Dlatego coraz częściej inwestuje się w różnego rodzaju systemy uprawy prowadzone pod osłonami. Prelegentka przedstawiła również bardzo ciekawe informacje dotyczące wprowadzanych lub testowanych w tym gospodarstwie robotów, które pozwalają zautomatyzować znaczną liczbę zabiegów, od ochrony na zbiorze owoców kończąc.
Na szczegółową relację z tego wydarzenia zapraszamy do czasopisma „Jagodnik”