Ważną częścią szkolenia zorganizowanego 23 maja w Hornigach w ramach projektu „Truskawkowe Inspiracje – uprawy polowe” było omówienia zabiegów agrotechnicznych realizowanych na tej plantacji. Dotyczyły one zarówno omówienia zagadnień związanych z przygotowaniem stanowiskach, nawożenia jak też ochrony, które ostatecznie mają pomóc uzyskać wysokiej jakości plon testowanych tutaj odmian truskawek.
Przed posadzeniem i w trakcie uprawy
Michał Malicki z firmy UPL Polska zwracał uwagę na prawidłowe przygotowanie stanowiska pod uprawę truskawek, które powinno dotyczyć zarówno przeprowadzenia prawidłowej analizy składu chemicznego gleby. Tam, gdzie uprawy prowadzone są na zmęczonych glebach warto przeprowadzić odkażanie gleby. Do tego celu można zastosować np. produkt Basamid. Jak informował M. Malicki, w zabiegach ochronnych, od początku w zabiegach ochornnych aplikowana jest co koło 14 dni liminaryna zawarta w produkcie Vaxiplant SL. Ta dodawana jest zarówno do nawozów siarkowych jak np. Nordox czy produktu Captan 80 WDG czy produktem Signum 33 WG. Testowo produkt ten ma być sprawdzony poprzez jego aplikację przez ferygację, co może mieć pozytywny wpływ przez zdrowotność systemu korzeniowego oraz liści. Regularnie prowadzone są lustracje na obecność przędziorków i jeśli te wystąpią zastosowany zostanie produkt Floramite 240 SC. W kolejnych tygodniach w celu stymulacji rozwoju owoców będzie stosowany Asahi SL + BM Start, po związaniu owoców przewidziana jest trzykrotna aplikacja produktu Calibra w dawce 2 l/ha.
W intensywnych uprawach, takich jak w projekcie w Hornigach, warto zadbać o prawidłowy rozwój systemu korzeniowego. W tym celu po posadzeniu warto podać doglebowo produkt Goteo (zapewnia dobry rozwój systemu korzeniowego). Dobrze sprawdza się również doglebowa aplikacja produktów zawierających z grzyby z rodzaju Trichoderma, zabezpieczające rośliny przed atakiem patogenów odglebowych.
Dwa programy nawożenia
Za nawożenie truskawek w tym projekcie, w dwóch osobnych kwaterach odpowiadają firmy Yara i Agrosimex. Jak informował Wojciech Wojcieszek z firmy Yara Poland, przed uformowaniem zagonów, po przeprowadzonej analizie składu chemicznego gleby, zastosowano nawóz Yara MilaComplex w dawce 300 kg/ha. Produkt ten można również zastosować posypowo na plantacjach, gdzie truskawki uprawiane są na zagonach ściółkowanych agrowłókniną.
W ocenie tego specjalisty, w nowoczesnych plantacjach truskawek, optymalnym systemem podawania składników odżywczych jest fertygacja. Jak informował W. Wojcieszek, uprawiając truskawki na lekkich glebach trzeba pamiętać aby wodę jak też pożywkę podawać w krótkich, ale częstych cyklach nawadniających. Z kolei uprawiając truskawki na glebach ciężkich, wodę można podawać w dłuższych i rzadszych cyklach nawodnieniowych. Ważne jest również uwzględnienie zapotrzebowania konkretnej odmiany na składniki odżywcze czy też ilość wody, aby uzyskać optymalny plon i jakość owoców.
W projekcie do nawożenia truskawek firma Yara rekomendowała układanie pożywki głównie nawozami z serii Kristalon oraz saletrą wapniową YaraLiva Calcinit lub saletrą magnezową Krista MAG. W. Wojcieszek, zwracał również uwagę na pojawiające się w tym roku chlorozy, które mogą być spowodowane m.in. niewłaściwym odżywieniem żelaza, które można uzupełnić poprzez dolistną aplikację produktu KristaLeaf Foto lub poprzez fertygację produktu YaraTera Rexolin X60 (bardzo dobrej jakości chelat żelaza). Wartym uwagi produktem, który zapewni prawidłowe odżywienie liści, kwiatów oraz owoców w składniki odżywcze poprzez dolistną aplikację produktu na początku kwitnienia o nazwie YaraVita Frutrel ze stopniowym uwalnianiem składników mikroelementowych przez cały okres kwitnienia i początkowej fazy wzrostu owoców. Kolejnym, wartym uwagi produktem do dostarczenia wapnia jest nawóz YaraVita Stopit – jest to bezazotowe źródło wapnia, które bardzo dobrze się sprawdza jeśli w okresie dojrzewania owoców jest niska temperatura. W czasie normalnego przebiegu pogody, dobry źródłem wapnia jest stosowanie produktu Calcinit.
Tomasz Domański z firmy Agrosimex, zwracał uwagę na takie rozwiązania jak nawozy z serii Polifosforan Amonu NP (nawóz z szybko dostępnym fosforem) oraz nawozami z serii Ultrasol, saletrę wapniową Calcinit. W celu lepszego pobudzenia wzrostu roślin i pobudzenia systemu korzeniowego zastosowany został doglebowo jak też dolistnie biostymulator Maral oraz BMStart. Na tej kwaterze stosowano również ASX Complex i ASX Tytan. W celu optymalnego zaopatrzenia roślin w wapń i krzem stosowane są tutaj takie produkty jak Metalosate Calcium oraz ASX Krzem Plus, które mają zapewnić odpowiednią trwałość pozbiorczą truskawek, pozytywnie wpływając również na ich smak.