Tegoroczna, siódma edycja Holenderskich Dni Truskawkowych Poletek Doświadczalnych odbywała się 5 września w miejscowości Sint-Oedenrode koło Eindhoven. Jej organizatorami był holenderski oddział doradczej firmy DLV oraz ZLTO Vollegrond.
W trakcie spotkania przedstawiono kilka rodzajów upraw stołowych realizowanych pod daszkami oraz w tunelu foliowym oraz kilkanaście doświadczeń z polową uprawą truskawek w których oceniano wpływ różnych środków ochrony roślin lub nawozów na jakość i wielkość plonu. Spotkaniu towarzyszyła wystawa środków do produkcji oraz maszyn – oczywiście wszystko dla gospodarstwa zajmujących się uprawą truskawek.
Do ochrony
Interesujące wyniki osiągnięto stosując organiczny produkt Boundary SW w glebowej uprawie truskawek. Jest to wyciąg roślinny, który zastosowany w uprawie truskawek ogranicza występowanie wielu szkodników, takich jak mszyce czy przędziorki. Wykazuje również bardzo wysoką skuteczność w zwalczaniu wciornastków i co ważne w jego przypadku nie ma problemów z okresem karencji. W przeprowadzonych doświadczeniach z tych produktem na poletkach, gdzie stosowano go wykazano 12% wzrost plonu względem kombinacji kontrolnych ze standardową ochroną chemiczną przeciwko szkodnikom. Preparat ten działa również biostymulująco na rośliny. Okazuje się, że wciornastki to bardzo poważny problem dla wielu holenderskich producentów do tego stopnia, że sami partycypują w kosztach opracowania optymalnego programu zwalczania tych szkodników w czym uczestniczą również takie firmy jak Bayer CropScience, Certis, BASF, Nufarm oraz firmy doradcze i ośrodki naukowe jak Berryplaza czy Uniwersytet w Wageningen.
W przypadku zwalczania mączniaka prawdziwego prezentowano efekty po zastosowaniu nowo zarejestrowanego preparatu o nazwie Karma. Jest to fungicyd kontaktowy, który w swoim składzie zawiera wodorowęglan potasu. Ten typowo kontaktowy produkt rekomendowany jest do włączenia do standardowego programu ochrony truskawek.
W przypadku Phytophtory i jej zwalczania w uprawach stołowych firma PlantoSys prezentowano wyniki z zastosowania produktów na bazie kwasu salicylowego, w których w zależności od przeznaczenia łączony jest z jonami srebra, miedzi lub krzemu. Zastosowanie ich zabezpiecza rośliny przed wirusami, bakteriami oraz grzybami odpowiedzialnymi za takie choroby jak np. mączniak prawdziwy, mączniak rzekomy, Alternaria czy Fusarium.
Ważną częścią prezentowanych doświadczeń było przedstawienie wyników z zastosowaniem nowych preparatów takich firm jak Bayer CroopScience, Biolchim, Syngenta przy współudziale Stacji Doświadczalnej w Wageningen, w programach ochrony przeciwko chorobami tak aby uzyskać najwyższą ich efektywność połączoną z niską zawartością pozostałości w owocach.
Czy tylko nawożą?
W jednym z doświadczeń nawozowych oceniano wpływ zastosowania nawozu Humifirst (w Polsce nawóz ten dostępny jest pod nazwą Humistar) będącego mieszaniną kwasów huminowych i fulwowych. Podanie tego produktu kilka razy w początkowym etapie wzrostu roślin pozytywnie wpłynęło na ich wzrost, plonowanie oraz jakość owoców. Zastosowanie tego produktu sprzyjało budowie silniejszego systemu korzeniowego co przekładało się na lepsze pobieranie składników odżywczych. Zastosowanie tego produktu powoduje również wzrost pojemności kompleksu sorpcyjnego, co przekłada się na lepsze pobieranie fosforu i odblokowanie mikroelementów (Fe, Mn, Cu, Zn), lepsze napowietrzenie gleby oraz substratów, co przekłada się na silniejszy wzrost korzeni. Ostatecznie przekłada się to na poprawę jakości i wielkości plonu.
Jedno z doświadczeń dotyczyło zastosowania w uprawie glebowej ekologicznego nawozu o nazwie Mineral, który w swoim składzie zawiera 72 składniki odżywcze. Produkt ten z jednej strony odżywia truskawki, a z drugiej zabezpiecza je przed rozwojem chorób. Zastosowanie tego produktu porównywano z kombinacją z konwencjonalną ochroną, która co prawda wyszła o kilka procent lepiej jeśli chodzi o wielkość plonu, jednak produkt ten wydaje się interesującym rozwiązaniem jeśli chodzi szczególnie o gospodarstwa zainteresowane lub produkujące ekologiczne truskawki lub owoce bez pozostałości.
W doświadczeniach oceniano również wpływ nawozu Pentakeep na plonowanie truskawek uprawianych w glebie. Ten nawóz w swoim składzie zawiera m.in. cząsteczki kwasu 5-aminolewulinowego, której dostarczenie roślinom wspomaga ich metabolizm, co przekształca się na produkcję większej ilości chlorofilu, a to z kolei wpływa na większą efektywność procesu fotosyntezy.
W uprawach realizowanych w substracie torfowym w doniczkach firma Everris prezentowała wpływ zastosowania nawozu o spowolnionym działaniu wymieszanego z podłożem (Osmocone Standard 6-miesięczny) w połączeniu z fertygacją. Celem tego doświadczenia była ocena wpływu zastosowania tego połączenia w ograniczaniu nawożenia azotem, którego dawki podawane na hektar uprawy w Holandii są bardzo restrykcyjnie przestrzegane.
Ważną częścią doświadczeń było porównanie plonowania odmian truskawek zarówno tradycyjnie owocujących uprawianych w glebie lub pod osłonami, takich jak Jive, Vivaldi i Fleurette za cały czas najpopularniejszą w uprawie w Holandii odmianą Elsanta. Obyły się również premiery i prezentacje nowości odmianowych o czym wkrótce.
Więcej szczegółowych informacji wkrótce na portalu jagodnik.pl oraz w czasopiśmie Jagodnik.