Uprawa roślin jagodowych nie jest prosta, a jeszcze więcej różnych problemów pojawia się w momencie gdy chcemy sterować terminem zbioru owoców. W przypadku truskawek przeznaczonych na przyspieszony zbiór coraz bardziej popularna staje się uprawa w tunelu. Daje to możliwość wejścia na rynek z owocami bardzo wcześnie, ale przez to wiosną nie ma dużo czasu na prace pielęgnacyjne.
Dlatego też wiele zabiegów, które w normalnej uprawie wykonujemy wiosną należy wykonać już jesienią. Jeszcze ważniejsze jest dobre przygotowanie roślin do zimy, tak by bez przeszkód wystartowały na przedwiośniu. Kluczowe jest tu nawożenie. To doglebowe w dużej mierze przeprowadzone będzie jesienią, a już teraz warto realizować dobre dokarmianie dolistne. Truskawki, które są w tym momencie w gruncie muszą zbudować potencjał plonotwórczy na kolejny sezon. Wskazane jest by już od momentu pojawienia się pierwszych liści po skoszeniu wykonywać zabiegi mające na celu utrzymanie dobrej kondycji liści. Nacisk należy położyć na magnez i azot, czyli pierwiastki budujące zieloną barwę liści. Jako przygotowanie do zimy i dobrego startu wiosna należy stosować nawozy borowo – cynkowe. Podnoszą one odporność na niskie temperatury, a bor będzie odpowiedzialny za odpowiedni przebieg kwitnienia.
Dbałość o rośliny po zbiorach to również ochrona przed szkodnikami. Uwagę należy zwrócić szczególnie na roztocza truskawkowca i przędziorki. W momencie gdy uprawy będą dodatkowo okrywane na zimę agrotkaniną, mogą one poczynić szkody jeszcze w okresie późnej jesieni.
Tunel jest mobilny
Lekka konstrukcja tuneli pojedynczych pozwala na to by przenosić je na kolejne uprawy w trakcie sezonu. Daje to możliwość zagospodarowania go w kolejnych uprawach. W tym sezonie sprawdzimy czy klasyczne odmiany truskawek można poprowadzić w taki sposób by po posadzeniu wczesnym latem zaowocowały w terminie jesiennym i dodatkowo wydały plon wiosną.