W Wielkiej Brytanii w strukturze upraw truskawek, obok odmian tradycyjnie owocujących jak ciągle popularne ‘Elsanta’ i ‘Sonata’, na znaczeniu zyskuje uprawa odmian powtarzających owocowanie. Jest to efekt wprowadzenia do uprawy nowych odmian, o bardzo dobrym smaku owoców, cenione przez konsumentów, choć nie zawsze łatwych w produkcji.
Przy uprawie truskawek na Wyspach, ważnym wyznacznikiem jakości owoców jest nie tylko ich wygląd, ale również smak, aromat a także trwałość pozbiorcza i przydatność do obrotu towarowego. Dlatego odbiorcy, jakimi są sieci handlowe, akceptują tylko wybrane odmiany truskawek, które spełniają powyższe wymagania. Włączenie do uprawy odmian powtarzających owocowanie, daje producentom możliwość przedłużenia okresu podaży i oferowania truskawek praktycznie do początku listopada. W uprawie przeważa kilka odmian, wśród nich duże znaczenie mają ‘Eve’s Delight’, ‘Sweet Evy’ i inne nowe kreacje hodowlane.
Eve’s Delight i Sweet Evy to odmiany wyhodowane przez znanego hodowcę i producenta truskawek w Wielkiej Brytanii Edwarda Vinsona. ‘Eve’s Delight’ to odmiana do dużych, smacznych i aromatycznych owocach. Są one słodkie, jędrne i co ważne mają dobry shelf life, czyli trwałość pozbiorczą. Odmian ta jest ma mało podatna na mącznika i szarą pleśń, ale nie nadaje się do uprawy w otwartym terenie, gdzie pod wpływem deszczu owoce mogą pękać. Poleca się tą odmianę do uprawy w tunelach w substratach. Rośliny dają wysoki plon, i pozwalają przedłużyć zbiory truskawek aż do późnej jesieni. Dzięki długim kwiatostanom, wyniesionym ponad liście, owoce są dobrze widoczne i łatwo się je zbiera. W optymalnych warunkach można uzyskać do 1,5 kg owoców/rośliny.
‘Sweet Evy’ to również odmian o atrakcyjnych, słodkich owocach i dobrym shelf life. Odmian jest tolerancyjna wobec wysokich temperatur.
Ponieważ rośliny są dość wrażliwe na choroby powodowane przez Vertycilium, poleca się tę odmianę uprawiać w podłożach oraz w tunelach (podobnie jak u poprzedniej odmiany owoce są wrażliwe na deszcz). Sadząc tą odmianę z sadzonek frigo (10 szt./mb) można przy zbiorach od lipca do końca października uzyskać około 650 g/rośliny. Gdy pozostawi się rośliny na kolejny sezon można zbierać wczesny plon już w maju (około 150 g/rośliny) i po krótkiej przerwie w owocowaniu uzyskać kolejny zbiór od lipca do października. Tu plon będzie uzależniony od zagęszczenia roślin – przy 8 roślinach na mb. można zebrać do 900 g/rośliny natomiast gdy na mb rzędu przypada 4 rośliny – nawet 1,4 kg/rośliny.
Uprawa tego typu odmian okazuje się jednak dosyć trudna nawet dla farmerów w Wielkiej Brytanii. Otóż odmiany nie dają bardzo wysokich plonów, a słodki smak owoców przyciąga wiele szkodników (wciornastki, zmieniki), co powoduje niekiedy duże problemy, gdy okazuje się że biologiczne metody walki, nie dają dobrych wyników.
Hodowla i selekcja kolejnych odmian trwa nadal
i niebawem mogą pojawić się następne odmiany o jeszcze lepszych cechach produkcyjnych. Ciekawą kreacją hodowlaną Edwarda Vinsona jest klon pod numerem GH75, którego rośliny mają bardzo duży potencjał plonotwórczy choć owoce są mniej słodkie jak u ‘Sweet Evie’.