Truskawki pod stałą ochroną

ochrona, truskawki, pędraki, opuchlaki, zmienniki, Mospilan



ochrona, truskawki, pędraki, opuchlaki, zmienniki, MospilanNowoczesne metody uprawy, dostępność nowych odmian oraz ich sadzonek praktycznie przez cały rok, w przypadku sadoznek typu frigo gwarantują ich owocowanie po zaledwie kilku miesiącach od posadzenia. Dzięki temu owoce można zbierać od wczesnej wiosny do późnej jesieni. W takich warunkach konieczne jest opracowanie nowoczesnej, kompleksowej metody ochrony, gwarantującej dobrą kondycję roślinie truskawki aby obficie plonowała.

Ochrona przed szkodnikami

Wszystkie rośliny, aby wydały plon muszą być bardzo dobrze odżywione. Związki pokarmowe czerpiągłównie z podłoża, a gwarantem prawidłowego pobierania składników i ich „przepompowania” do nadziemnych organów (wegetatywnych i generatywnych) jest dobrze rozwinięty i prawidłowo funkcjonujący system korzeniowy. Wszelkie jego dysfunkcje odbijają się niekorzystnie na kondycji rośliny, a przez to na jej plonowaniu. W warunkach, gdy korzenie nie spełniają prawidłowo swej podstawowej roli, nie pomogą roślinie dokarmiania pozakorzeniowe. Takie zabiegi, najczęściej dolistne, mogą być jedynie uzupełnieniem podstawowego sposobu pobierania przez rośliny związków pokarmowych, ale nigdy go w 100% nie zastąpią.

Przyczyną złego stanu systemu korzeniowego może być wiele czynników, wśród nich wyróżnia się uszkodzenia powodowane przez organizmy bytujące w glebie. Takimi, bardzo groźnymi szkodnikami są m.in. larwy chrząszczy z rodzaju opuchlaków (Otiorhynchus spp.) – opuchlak rudonóg (O. ovatus) czy opuchlak truskawkowiec (O. sulcatus). Larwy tych szkodników są polifagami, tzn. żywią się podziemnymi częściami, najczęściej korzeniami, różnych gatunków roślin. Ogryzają skórkę, nagryzają korzenie, w czego efekcie przerywają łączność tkanek w tym przewodzących, zjadają korzenie włośnikowe – główne fragmenty, którymi aktywnie pobierane są z roztworu glebowego składniki pokarmowe dla roślin. Zranione miejsca są ponadto łatwą drogą infekcji dla organizmów chorobotwórczych powodujących zgnilizny, w efekcie destrukcję tkanek. Zniszczony przez patogeny i szkodniki system korzeniowy nie jest wstanie dostatecznie odżywić rośliny, skutkiem czego jest jej zły wzrost i osłabione plonowanie. Tak anormalnie wyglądające rośliny trzeba dokładnie skontrolować. Jeśli dodatkowo na brzegach liści widoczne są zatokowate wygryzienia tkanki (charakterystyczne objawy żerowania chrząszczy opuchlaków), istnieje wielkie prawdopodobieństwo, że szkody są skutkiem żerowania opuchlaków. Pewności nabrać można, po wyciągnięciu takiej rośliny z podłoża, gdy w sąsiedztwie systemu korzeniowego znajdują się białokremowe larwy z ciemną głową.

Jeszcze nie jest za późno na ich zniszczenie i uchronienie uprawy przed uszkodzeniami, do których z całą pewnością doszłoby w przyszłym sezonie. Zarejestrowanym do tego celu środkiem jest Mospilan 20 SP. Zoocydu tego można użyć jesienią, szczególnie gdy prognozy wskazują, że drastyczne ochłodzenia jeszcze nie grożą. Nie powinno się jednak zwlekać z zabiegiem. Z każdym dniem, larwy przygotowujące się do przezimowania przemieszczają się w głębsze warstwy gleby, co utrudnia dotarcie do nich cieczy roboczej. Zalecana maksymalna dawka dla jednorazowego stosowania wynosi 0,3 kg środka/ha. Zaleca się jego użycie 1 raz w sezonie, do opryskania roślin i gleby pod nimi po zbiorze owoców.

Środek ten jest na tyle uniwersalny, że można go wykorzystać jesienią także do ochrony upraw truskawek uprawianych pod osłonami, przed zmienikami i wciornastkami. Owady te, o ssącym aparacie gębowym przelatują pod osłony z usuwanych upraw np. warzyw. W przypadku truskawki, żerują na jej młodych, wykształcających się owocach. Taka młoda tkanka jest szczególnie atrakcyjnym pokarmem bogatym w białka i węglowodany, potrzebne owadom jako budulec (do zakończenia rozwoju np. larwom), czy źródło energii do dość jeszcze aktywnego jesienią trybu życia. Dlatego składniki te wykorzystywane są w dużym stopniu, a nie tak jak u owadów o osiadłym trybie życia (mszyce bezskrzydłe, larwy miodówek) odfiltrowywane jest białko, ale wydalany nadmiar węglowodanów w postaci spadzi. W przypadku żerowania zmieników i wciornastków efektu spadziowania się nie stwierdza. Dochodzi jednak do znacznego zdeformowania owoców (patrz zdjęcia), niewybarwiania, twardnienia, a w przypadku wciornastków dodatkowo do pękania skórki owocu pomiędzy orzeszkami. Takie owoce nie stanowią towaru handlowego, co jest pokaźną stratą ekonomiczną zwłaszcza na odmianach tzw. powtarzających owocowanie, gdy deserowe truskawki zbierane późną jesienią (wciąż jeszcze takie świeże z polskich upraw są dostępne w handlu) uzyskują wysokie ceny za kilogram. Środka Mospilan 20 SP można użyć do ochrony przed tymi szkodnikami. Zaleca się jednorazowe opryskiwanie nim, w dawce 0,125–0,3 kg/ha. Pamiętać jednak należy, że karencja dla tego preparatu użytego na truskawce czy poziomce wynosi 14 dni.

Szczegółowo o: właściwościach, sposobie działania na szkodniki, zachowaniu się środka na i w roślinie, efektywności w określonych warunkach klimatycznych informują użytkowników zoocydu Mospilan 20 SP etykiety tego preparatu, w tym uwzględniająca zastosowanie małoobszarowe.

Źrodło: Informacje prasowe Sumi Agro Poland







Poprzedni artykułChilijskie borówki – towarem eksportowym
Następny artykułMrożone truskawki – ile powinny kosztować?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj