W tych czasach trzeba albo produkować dobrze, albo wcale. Za drogo wszystko nas kosztuje! Tak uważa Arkadiusz Woźniak, producent truskawek z miejscowości Falęcin. Uprawia on truskawki na powierzchni 12 ha. W tym roku zadowolony jest z wydajności i jakości owoców, zwłaszcza na odmianie Roxana. Jest plon i jakość!

Arkadiusz Woźniak uprawia truskawki w tradycyjnej technologii w gruncie. Przeważa niezawodna Marmolada, jest też Roxana na wcześniejszy zbiór owoców. Sezon zaczynamy Roxaną, dzięki czemu mamy bufor osób do zbiorów owoców. A trochę ich tu u nas potrzeba – mówi plantator. Uzyskiwane plony są tu niemałe, bowiem w przypadku obu odmian zbiera się grubo ponad 30 ton z 1 hektara.  Jest to zasługa między innymi dobrego odżywienia roślin. Stosuje się tu nawozy z Timac Agro Polska. Na wiosną stosowany był posypowo Physiomax w dawce 300 kg/ha, tak by zapewnić dobre zaopatrzenie roślin w wapń odżywczy. Zaraz po posadzeniu roślin jesienią ubiegłego roku stosowany był nawóz Fertiactyl Starter – przypomina odwiedzający to gospodarstwo doradca z Timac Agro Polska – Dominik Bojarski.  

Wiosną w trakcie kwitnienia truskawek stosowano dwukrotnie nawóz Maxifruit. Wspomaga on  naturalne wytwarzanie fitohormonów w roślinie, sprzyjających lepszemu zawiązaniu owoców oraz poprawie ich jakości. Z kolei w trakcie wzrostu owoców wykonano zabieg nawozem Kaoris a przed rozpoczęciem zbiorów dolistnym nawozem Seactiv Elite, który zapewnia dobre zaopatrzenie owoców w wapń. Efekty widać – minęło już 2 tygodnie zbiorów, a truskawki nadal są. Jak szacuje gospodarz zbiory potrwają jeszcze dobre dwa tygodnie, a plon z tej plantacji powinien przekroczyć 30 t/ha.

Plantacja odmiany Roxana – pełnia zbiorów

W tych czasach trzeba produkować truskawki dobrze i mieć z tego jakieś pieniądze, albo wcale. Za drogo nas to wszystko kosztuje. Gdy wyprodukujemy towar ekstra jest szansa, że uda się na tym jeszcze zarobić – uważa Arkadiusz Woźniak. Zbiory w jego gospodarstwie jeszcze potrwają, ale już z doradcą z firmy Timac Agro Polska planuje zabiegi wzmacniające rośliny po zbiorach i sprzyjające dobremu zawiązaniu owoców na kolejny rok.  







Poprzedni artykułPlantatorzy malin protestują. Czy będą blokady zakładów?
Następny artykułOchrona borówki na przełomie czerwca i lipca

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj