Trudny sezon w Egipcie i opóźnienia w Grecji. Aktualna sytuacja na rynku truskawek

Truskawki w Egipcie
Plantacja truskawek w Egipcie. Fot. Amr Kadah/FriutFarm


Producenci w Egipcie narzekają na wysokie koszty produkcji i gwałtowny spadek cen swoich owoców po pierwszych tygodniach sezonu zbiorów. W Grecji ze względu na niekorzystną pogodę zbiory opóźniły się o około 2-3 tygodnie, a do tego występują problemy z logistyką i dostawami. Jak przedstawia się aktualna sytuacja na rynku truskawek, również w kontekście dostaw tych owoców do Polski?

Zbiory w Egipcie rozpoczęły się w połowie listopada, a pierwsze dostawy truskawek trafiły do Europy w 47. tygodniu ubiegłego roku. Początkowa wysoka cena, niemal dwukrotnie wyższa niż w ubiegłym sezonie, a wynikająca z braku konkurencji na rynku uległa już obniżeniu, ale dostępność owoców i ich jakość są jak dotąd dobre.

Carsten Gogoll z Böhmer Frische GmbH, cytowany przez portal freshplaza.it zwrócił uwagę na pewne problemy z logistyką. Ze względu na ograniczoną dostępność przestrzeni towarowej zdarzają się opóźnienia w dostawach. Firma, którą reprezentuje rozmówca portalu freshplaza.it korzysta z transportu lotniczego, m.in. poprzez lotniska Frankfurt-Hahn i w Ostendzie.

Przedstawiciele egipskiej branży wskazują z kolei na wzrost kosztów produkcji, zmiany klimatu, niekorzystne kursy walut oraz obciążenia wynikające z zaostrzenia europejskich przepisów dotyczących pestycydów. Amr Kadah, kierownik ds. eksportu w firmie FruitFarm podkreślił, że gwałtowny spadek cen po dwóch pierwszych tygodniach sezonu, sięgający prawie 70% jest z tego punktu widzenia bardzo niekorzystny dla producentów z tego kraju.

Ratunek w mrożeniu

Amr Kadah wytłumaczył, że producenci szukają wyjścia z tej sytuacji poprzez mrożenie owoców. Mrożenie rozpoczęło się już 30 listopada, co jest bardzo dziwne. Zwykle zaczynamy zamrażanie dopiero w styczniu lub lutym, po zakończeniu kampanii świeżych truskawek – przekazał portalowi freshplaza.it.

Podaż mrożonych truskawek w Egipcie stale rośnie. W tym sezonie powierzchnia upraw truskawek osiągnęła ok. 23,1 tys. ha. Prognozy eksportu na 2025 r. mówią o 350 tys. ton owoców, głównie odmian ‘Festival’, ‘Frotuna’, ‘Florida’ i ‘Sweet Sensation’.

Mrożone truskawki do Polski

Zapytaliśmy przedstawiciela FriutFarm o jego przewidywania dotyczące tego sezonu i eksportu mrożonych truskawek z Egiptu do Polski. Amr Kadah podkreślił, że to państwo jest największym eksporterem tych owoców do Polski od 2018 roku, a według jego danych w ubiegłym sezonie do naszego kraju trafiły 33 tys. t mrożonych truskawek, co pozwoliło Egiptowi wyprzedzić na tym rynku Chiny.

Polscy handlowcy cenią egipskie truskawki mrożone za ich świetny smak, wysoką jakość i niskie ceny, ponieważ są produkowane głównie w północnym Egipcie, gdzie mamy obfitość wody z Nilu. Ceny w tym roku są na podobnym poziomie, co w poprzednim sezonie i spodziewam się, że popyt wzrośnie od lutego – powiedział nam Amr Kadah.

Zbiory w Grecji opóźnione

Z około dwu-, trzytygodniowym opóźnieniem rozpoczęły się zbiory truskawek tunelowych w Grecji. Zwykle owoce z tego kierunku dostępne są od połowy listopada, jednak tegoroczne lato było wyjątkowo gorące i suche. Dodatkowe opóźnienie wyniknęło z powodu ulewnych deszczy, które przeszły przez Grecję na przełomie listopada i grudnia, co także spowolniło wzrost owoców. To sprawia, że podaż jest ograniczona.

Transport lotniczy z Grecji jest droższy niż z Egiptu ze względu na niższą dostępność przestrzeni ładunkowej, dlatego truskawki z tego drugiego państwa uzupełniają niedobory na rynku. Według Carstena Gogolla w połowie stycznia ilość truskawek dostarczanych z Grecji wzrośnie stabilizując sytuację na rynku.

Egipt i Grecja konkurencją dla Hiszpanii

Z Grecji i Egiptu na europejskie rynki trafiają głównie truskawki odmian ‘Fortuna’ i ‘Festival’, a w dalszej części sezonu z Grecji eksportowane są także truskawki odmiany ‘San Andreas’. Areał uprawy truskawek w Grecji stale się powiększa i stopniowo kraj ten staje się głównym konkurentem dla Hiszpanii. Największym importerem truskawek z Grecji i Egiptu pozostają Niemcy.

Egipskie truskawki będą dostępne na rynku do końca marca, a greckie aż do kwietnia i maja, kiedy to rozpoczyna się truskawkowy sezon w Europie Środkowej i Wschodniej. Od stycznia egipskie i greckie truskawki stanowią konkurencję dla owoców produkowanych w Hiszpanii.

Więcej informacji nt. truskawek z Egiptu:
Amr Kadah
Fruit.Farm
Tel: +20 100 928 8377
Email: amr.kadah@mail.ru

www.linkedin.com/in/amr-kadah
www.facebook.com/FruitFarm.Egypt







Poprzedni artykułNagrody dla obecnych i przyszłych prenumeratorów „Jagodnika” na targach TSW 2025 (22-23 stycznia)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj