Informacje przedstawione w stanowisku „Próba sabotażu globalnej statystyki zbiorów porzeczki czarnej nie wypaliła”, że jakoby Towarzystwo Rozwoju Sadów Karłowych jest źródłem informacji o tegorocznych zbiorach czarnej porzeczki , dementuje prof. Eberhard Makosz, przewodniczący zarządu tej organizacji.
W czerwcu bieżącego roku, Svend Jensen prezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Porzeczki Czarnej (International Blackcurrant Association – IBA), otrzymał informację od „cenionego klienta”, że w tym roku w Polsce zbiory owoców czarnej porzeczki wyniosą 150 000 ton. Źródłem tej informacji miało być Towarzystwo Rozwoju Sadów Karłowych z siedzibą w Lublinie. Równocześnie podaje się, że nikt nie wie jak została sporządzona ta informacja. Taką informację S. Jansen przesłał do Krajowego Stowarzyszenia Plantatorów Czarnych Porzeczek,o czym mnie powiadomiono. Informacja ta spotkała się wówczas z moim bardzo dużym zaskoczeniem,gdyż w tym roku wspomniane Towarzystwo nie zajmowało się prognozą zbiorów owoców czarnej porzeczki, licząc na rzetelne przygotowanie prognozy zbioru przez przedstawicieli Krajowego Stowarzyszenie Producentów Czarnej Porzeczki, skupiających czołowych producentów tego gatunku jak również osoby ze świata nauki oraz doradców.
Dlatego bezpośredeniu po otrzymaniu tej informacji, zwróciłem się już w czerwcu br. z zapytaniem do Svenda Jensena, prezesa IBA z prośbą o podanie adresu osoby lub firmy na którą się powołują. W odpowiedzi poinformowano mnie tylko, że informację taką do IBA przekazała duńska firma z sektora przetwórczego. Natychmiast zwróciłem się do niej z prośbą o wyjaśnienie dlaczego powołuje się na TRSK jako źródło informacji dotyczącej prognozy zbioru owoców czarnej porzeczki w 2013 roku. Niestety do dnia dzisiejszego nie otrzymałem odpowiedzi na moje zapytanie. Wnioskuję więc, że takowa informacja została wysłana z Polski przez anonimową osobę powołującą się bezprawnie na TRSK jako źródło informacji o prognozach zbioru. Różne są cele takiej informacji, jedną z nich to wywarcie wpływu na poziom cen skupu owoców w kraju i zagranicą. Zaskakujące jest również dla mnie podawanie przez S. Jansena do publicznej wiadomości informacji bez ich zweryfikowania u źródła, a w szczególności u swoich członków – partnerów z Krajowego Stowarzyszenia Producentów Czarnej Porzeczki. Zapytuje się także, czy w obliczu otrzymanie niezweryfikowanych informacji, przedstawiciele IBA je zdementowali?
Jak informuje nas prof. E. Makosz, powoływanie się na TRSK jako organizację podającą celowo niesprawdzone informacje jest daleko krzywdzące lub wręcz komuś może na tym zależeć. Należy przecież wiedzieć, że to za sprawą TRSK doszło do zorganizowania w czerwcu 2012 roku konferencji w Lublinie, w której mówiono o roli i potrzebie podawania rzetelnych prognoz wszystkich gatunków owoców, w tym oczywiście czarnej porzeczki. Prof. Makosz był także inicjatorem spotkania, które odbyło się w grudniu 2012 roku w siedzibie GUS, podczas której przedstawiciele KSPCP oraz zakładów przetwórczych, wspólnie z przedstawicielami GUS i TRSK rozmawiali o konieczności podjęcia działań w celu ujednolicenia i uwiarygodnienia prognoz zbiorów czarnych porzeczek.