Trendy w produkcji truskawek


II Międzynarodowa Konferencja dla producentów truskawek pt. „Światowe trendy w produkcji truskawek deserowych” (więcej czyt. w części pierwszej – kliknij i zobacz) zorganizowana przez firmę Osadkowski SA była okazją do spotkania, po raz pierwszy w Polsce, przedstawicieli meksykańskiego producenta nawozów firmy COSMOCEL oraz hiszpańskiego producenta systemu NGS dedykowanego m.in. uprawie truskawek.

Utrzymanie właściwego bilansu

W jaki sposób producenci truskawek z USA i Meksyku uzyskują najlepszą jakość owoców na świecie informował dr Senobio Dominguez z firmy Cosmocel z Meksyku. Aby to osiągnąć w intensywnej uprawie truskawek bardzo ważne jest m.in. regularne kontrolowanie poziomu odżywienia roślin i utrzymywanie właściwych proporcji między dostarczanymi składnikami. Dotyczy to np. odpowiedniego poziomu poszczególnych kationów (tabela).

Optymalny stosunek kationów w uprawie truskawek

Kationy Dobra proporcja
Ca/Mg 4/8
Ca/K 11/25
Ca/N >8
Mg/K 2-5
(Ca+Mg)/K 12-30

Warto również pracować nad  wydajnością gleby zwiększając w  niej zawartość kawasów. W tym  pomocne będzie zastosowanie  preparatów na bazie kwasów  humusowych jak np. nowego na  polskim rynku preparat H-85.  Kolejnym elementem, o który należy zadbać w uprawie jest dobrej jakość system korzeniowy i tutaj ważne będzie dobre odżywienie roślin m.in. w fosfor. Czasami jednak występują z tym problemy np. jeśli jest zbyt niskie pH gleby lub jest uszkodzony systemu korzeniowego i wówczas warto zadbać o dostarczenie roślinom również aminokwasów i fitochormonów. Jak informował dr S. Dominguez, w prowadzonych np. w USA doświadczeniach, wykazano bardzo pozytywny wpływ nawozu Barrier (zawiera wapń i krzem) oraz nawozu Defens GR (zawiera fosfor i potas, a dodatkowo indukuje naturalną odporność roślin na porażenie przez różnego rodzaju patogeny) na wielkość, jakość owoców i ich trwałość w obrocie towarowym. Zastosowanie m.in. tych produktów w uprawie pozytywnie wpłynęło na wielkość i wyrównanie plonu oraz pozwoliło na znaczne wydłużenie trwałości pozbiorczej owoców, które nawet po 7 dniach przechowywania miały jeszcze zadowalającą jakość.

 

Nowe Systemy Uprawy truskawek

NGS to innowacyjny system uprawy truskawek w Hiszpanii przedstawiony przez José M Montalbán z firmy New Growing System z Hiszpanii. Jak informował prelegent firma do uprawy truskawek opracowała specjalny rękaw foliowych, w którym umieszczając niewielką ilości substratu (około 7 l/mb uprawy, kokos lub mieszaninę kokosu z perlitem) można uzyskiwać bardzo wysokie plony. System ten rozkłada się na stelażu z drutu. W tym systemie może zastosować rozwiązania do recyrkulacji pożywki, co pozwala na znaczne oszczędności jeśli chodzi o ilość wody oraz nawozów zużywanych w uprawie.

Foliowe rękawy można umieszczać w różnego rodzaju konfiguracji. Podstawowym systemem jest uprawy na stołach z międzyrzędziem o szerokości 1 m, co pozwala na obsadę rzędu 100 000 roślin na hektarze. Znacznie bardziej interesującym rozwiązaniem jest uprawa w systemie rękawów dwupoziomowych, który dedykowany jest szczególnie do uprawy w szklarniach lub całorocznych tunelach. W systemie tym poszczególne rzędy są umieszczone blisko siebie, a tylko na czas zbioru lub zabiegów pielęgnacyjnych, co drugi rząd podnosi się lub opuszcza. Dzięki temu możliwe jest zagęszczenia obsady roślin do 200 000 szt./ha. Wysokość rękawów w tym systemie na czas zbioru roślin można również dopasować do wysokości pracowników, co pozwala zoptymalizować nie tylko zbiór owoców ale również wszelkie zabiegi pielęgnacyjne. Aktualnie trwają prace na upowszechnieniem systemu wielopoziomowego ze sztucznym doświetlaniem upraw.

 

Informacje dotyczące rozpoczętego w Polsce doświadczenia z uprawą truskawek w systemie NGS przedstawił dr Zbigniew Jarosz z UP w Lublinie. Ten nowatorski system uprawy wydaje się być bardzo obiecującym rozwiązaniem, pozwalającym optymalnie wykorzystać szklarnie bądź tunele. Jeśli faktycznie udałoby się posadzić około 200 000 roślin na hektarze, to przy założeniu że z jednej rośliny zbiorze się tylko 0,7 kg można liczyć na plony rzędu 140 ton z hektara – mówił dr Z. Jarosz. Według prelegenta, to co wychodzi w Hiszpanii, nie zawsze musi udawać się w Polsce lub nie zawsze da się przenieść wprost, dlatego na UP w Lublinie rozpoczynane są w tym roku doświadczenia z uprawą truskawek w systemie NGS. O wynikach związanych z uprawą w tej technologi truskawek będziemy Państwa na bieżąco informować.







Poprzedni artykułKrzem, ważniejszy niż przypuszczano
Następny artykułZwalczanie przędziorków i roztoczy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj